ԱՄՆ պետքարտուղարությունը պնդում է, որ Ռուսաստանը, հնարավոր է, ձգտում է պահպանել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը, ոչ թե լուծել այն։ Այդպիսի տեսակետ է հայտնել պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի գծով օգնականի տեղակալ Ջորջ Քենթը:
Նա այդ մասին խոսել է Վաշինգտոնում գործող ոչ կառավարական «Թուրքական ժառանգություն» կազմակերպության առցանց սեմինարի ժամանակ, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ես ակնկալում եմ, որ կաճի Ադրբեջանի իշխանությունների դժգոհությունը ԼՂ-ում ռուս խաղաղապահների ներկայության հարցում, որոնք, հավանաբար, երկարաժամկետ կմնան Լեռնային Ղարաբաղում»,-ասել է նա։
Քենթը, բնութագրելով իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում, ըստ էության, մեղադրել է Ռուսաստանին հակամարտությունը ձգձգելու ցանկության մեջ, ինչպես նաև մեջբերել Վրաստանի ԱԳ փոխնախարարին:
«Վրաստանի ԱԳ փոխնախարարներից մեկը նոյեմբերին ասել էր․ «Դա այն իրավիճակն է, որում հայտնվել էր Վրաստանը 1998-ին։ Հետո Ադրբեջանը հայտնվեց այն իավիճակում, որում Վրաստանն էր 2008-ին։ Իսկ հետո նա կհայտնվի այն վիճակում, որում Վրաստանը հիմա է գտնվում»,- ասել է Պետդեպի աշխատակիցը։
«Սա բավականին հոռետեսական, բայց, հնարավոր է՝ իրական գնահատական է, թե ինչպես է ՌԴ-ն մանիպուլացիայի ենթարկում ԼՂ հակամարտությունը սեփական շահին հասնելու համար և իրականում չձգտելով կարգավորել հակամարտությունն ու թույլ տալ ՀՀ-ին ու Ադրբեջնին առաջ շարժվել»,- ասել է նա։
Միևնույն ժամանակ Քենթը հավաստիացրել է, որ ԱՄՆ-ն ողջունում է ռազմական գործողությունների դադարեցումն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ։
«Մենք բոլորս ողջունեցինք ռազմական գործողությունների դադարեցումը 2020-ի նոյեմբերին, երբ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը առաջ քաշեց հրադադարի պայմանները»,- ասել է նա։
2020թ․ նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությամբ Արցախում տեղակայվել են ռուս խաղաղապահներ 5 տարի ժամկետով, հետագայում ևս 5 տարով ժամկետը երկարացնելու հեռանկարով։

8 Апрель 2021 - 08:33 AMT
Госдепартамент США утверждает, что Россия, возможно, стремится сохранить конфликт вокруг Нагорного Карабаха, а не урегулировать его. Соответствующую точку зрения изложил 7 апреля заместитель помощника госсекретаря по делам Европы и Евразии Джордж Кент, выступивший на интернет-семинаре, который был организован вашингтонской неправительственной организацией «Турецкое наследие»․
«Я ожидаю роста неудовлетворенности азербайджанских властей тем, что российские миротворцы, как представляется, остаются на долгосрочную перспективу в Нагорном Карабахе», – сказал Кент, пишет ТАСС.
При этом он, характеризуя складывающееся в Нагорном Карабахе положение, по сути, обвинил Россию в желании затянуть конфликт, а также процитировал неназванного заместителя главы грузинского МИД.
«Один из заместителей министра иностранных дел Грузии заявил в ноябре: «Это та ситуация, в которой мы (Грузия) находились в 1998 году. Затем Азербайджан окажется в той ситуации, в которой мы (Грузия) находились в 2008 году. А потом он окажется в той ситуации, в которой мы находимся сейчас», – отметил сотрудник американского внешнеполитического ведомства.
«Это довольно пессимистичная, но, возможно, реалистичная оценка того, как Россия манипулирует конфликтом (в Карабахе) для получения собственной выгоды и без стремления в действительности урегулировать проблему и позволить странам (Армении и Азербайджану) двигаться вперед», – считает он.
Одновременно Кент заверил, что США приветствуют прекращение военных действий между Азербайджаном и Арменией из-за Нагорного Карабаха.
С точки зрения американского дипломата, «в плане безопасности сохраняется крупный вызов: как подходить к конфликту вокруг Нагорного Карабаха таким образом, чтобы это позволило двум странам достичь окончательного соглашения по окончательному статусу».
«Азербайджан может восприниматься как победивший в войне. Однако это не приводит к урегулированию кризиса – так же, как было, когда Армения, возможно, победила в первой войне четверть века назад», – заявил Кент.
Война в Нагорном Карабахе началась 27 сентября с агрессии Азербайджана. Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президенты России и Азербайджана Владимир Путин и Ильхам Алиев 10 ноября подписали совместное заявление о полном прекращении военных действий в Карабахе.