Հայաստանում համաներում կհայտարարվի մինչև 2020 թվականի սեպտեմբերի 26-ը ներառյալ 27 տարին լրացած շարքային և 35 տարին լրացած պահեստազորի սպայակազմերի պարտադիր զինվորական ծառայությունից, ինչպես նաև վարժական հավաքներից խուսափած անձանց համար։ Կառավարությունը հավանություն է տվել արդարադատության նախարարության նախագծին։
ԱՆ-ն մշակել է «Ժամկետային զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայության հերթական զորակոչից, վարժական հավաքից կամ զորահավաքային զորակոչից խուսափած անձանց նկատմամբ համաներում հայտարարելու մասին» օրենքի նախագիծը։
Նախարար Ռուստամ Բադասյանի խոսքով` համաներում կստանան 5000-ից ավելի հետախուզման մեջ գտնվող ու 124 դատապարտված անձ։
«Համաներումը չի կիրառվելու այն անձանց նկատմամբ, ովքեր համաներման ակտն ուժի մեջ մտնելու դրությամբ մեղադրվում կամ մեղադրվել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի այլ հոդվածներով»,- ասել է Բադասյանը։
Նախագծի քննարկման ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ համաներումը կիրառվում է հատկապես այն քաղաքացիների համար, որոնք Հայաստանում չեն ու չեն կարողանում վերադառնալ քրեական հետապնդման ենթարկվելու պատճառով։ Վարչապետը նշել է՝ իր կարծիքով՝ սա ճիշտ որոշում է, և իրենք քաղաքական պատասխանատվություն են վերցնում այն ընդունելու համար։
Նախարար Բադասյանը նշել է նաև, որ մի շարք դեպքերում համաներման հնարավորությունի չի տարածվի զինծառայությունից խուսափածների վրա։
Կառավարությունում ընդգծել են, որ սա քաղաքական որոշում է։ Վարչապետը նշել է, որ սա նոր փուլ է՝ Սփյուռքի հետ հարաբերություններում նոր էջ բացելուն ընդառաջ։

Правительство Армении 8 апреля одобрило проект закона, согласно которому лица, уклонившиеся от службы в армии или военных учений и находящиеся в розыске до 26 сентября 2020 года, подпадут под амнистию и смогут вернуться на родину.
Проект касается всех тех граждан, кому уже исполнилось 27. По словам министра юстиции Рустама Бадасяна, под амнистию попадут более 5000 находящихся в розыске и 124 осужденных.
Уголовные дела в отношении них будут прекращены, как только парламент примет этот закон, и его подпишет президент: отбывающие будут освобождены, с тех, кому наказание объявлено условно, снимут судимость, а с тех, кто был освобожден условно-досрочно, будет снято наблюдение правоохранительных органов.
При этом амнистия не распространяется на тех, кто подозревается, преследуется или осужден по другим уголовным статьям.
Ранее в Армении действовал порядок, по которому уклонисты могли вернуться в страну, заплатив определенную сумму за каждый пропущенный призыв. Однако позже такой порядок был отменен.