Ապրիլի 12-ից ավիահաղորդակցությունը ՌԴ և Թուրքիայի միջև կարող է սահմանափակվել համաճարակային իրավիճակի պատճառով, տեղեկացնում է «Իզվեստիան»՝ տրանսպորտի նախարարությունում և երկու խոշորագույն տուրօպերատորների շրջանում իր աղբյուրներին հղումով։
Ըստ պարբերականի՝ սահմանափակումները կարող են ուժի մեջ մտնել ապրիլի 12-ից, սակայն ամբողջական դադարեցում չի նախատեսվում։ Կարող են արգելվել չարթերային թռիչքները, ինչպես նաև կարող է 14 օրյա կարանտին սահմանվել Թուրքիայից ժամանողների համար։ Արտագնա թռիչքների մի մասը կարող է պահպանվել։
Ընդ որում, Պետդումայի կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ, ՌԴ նախկին գլխավոր սանիտարական բժիշկ Գենադի Օնիշչենկոն կարծիք է հայտնել, որ ավելի լավ կլինի՝ այս տարի ռուսաստանիցներն արձակուրդներն անցկացնեն երկրի ներսում, իսկ այցերը Թուրքիա այժմ անվտանգ չեն, քանի որ այդ երկրի առողջապահական համակարգը չի կարողանում դիմակայել համաճարակային իրավիճակին։
Թուրքիայի առողջապահության նախարարությունն ապրիլի 8-ին գրանցել էր Covid-19-ով վարակվելու օրական ամենամեծ աճը՝ 55,941 դեպք։ Ապրիլի 9-ի ցուցանիշը՝ 55,791, ևս մոտ էր ռեկորդայինի: Երկրում պարետային ժամ է սահմանված։

10 Апрель 2021 - 09:41 AMT
Россия может ограничить авиасообщение с Турцией с 12 апреля на месяц из-за ситуации с коронавирусом, пишут «Известия» со ссылкой на источник в Минтрансе и среди двух крупнейших туроператоров.
Так, возможные ограничения будут представлять собой запрет на чартерные рейсы. При этом предполагается сохранение части грузопассажирских вывозных рейсов. Меры могут вступить в силу с 12 апреля. Кроме того, возможно введение 14-дневного карантина для прибывающих из Турции граждан. Вместе с тем полного прекращения авиасообщения, как с Великобританией, не ожидается.
Как сообщает «Интерфакс-Туризм», ссылаясь на собственный источник, предполагается также сохранение части рейсов в Стамбул.
В Турции в последнюю неделю стремительно ухудшается ситуация с коронавирусом. Так, 8 апреля глава Роспотребнадзора Анна Попова сообщила, что в основном новые штаммы коронавируса на территорию России попадают именно из Турции, а сама заболеваемость в республике выросла в 3.5 раза.