Ապրիլի 10-ին լրանում է Մարաղայի կոտորածի 29-րդ տարելիցը, ինչի կապակցությամբ Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել։
ԱՀ ԱԳՆ-ից նշել են, որ Մարաղայի դեպքերը դարձան մինչ այդ Ադրբեջանի կողմից հայերի նկատմամբ կանոնավոր ու համակարգված հետապնդումների և ցեղասպան գործողությունների տրամաբանական շարունակությունը։
Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից նշել են, որ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները վաղեմության ժամկետ չունեն, իսկ հանցագործները պետք է ենթարկվեն պատասխանատվության և պատժվեն։
«Ադրբեջանական զորքերը, ներխուժելով Մարաղա, դաժանաբար սպանեցին և կտտանքների ենթարկեցին տեղի խաղաղ բնակչությանը, այդ թվում՝ կանանց, երեխաներին և ծերերին։ Ադրբեջանցի զինծառայողները 45 հոգու գլխատեցին, որոշներին վառեցին, ավելի քան 100 կանանց և երեխաների գերեվարեցին։ Ոճրագործներն արժանացան պետական բարձր պարգևների, իսկ նրանց հրամանատարը՝ Ադրբեջանի Ազգային հերոսի կոչման, ինչը փաստում է, որ Ադրբեջանում հայատյաց և ցեղասպան քաղաքականությունը խրախուսվում է ամենաբարձր պետական մակարդակով»,-հիշեցրել են ԱՀ ԱԳՆ-ից։
Մարաղան ԼՂ հյուսիսային՝ Թարթառի շրջանի գյուղերից է։ 1992 թվականի ապրիլի 10-ին առավոտյան ժամը 5-ին գյուղը հրետակոծելուց հետո ադրբեջանցի զինվորները մտել էին այդտեղ, սպանել քաղաքացիական բնակչությանը։ Հաջորդ օրը գյուղը հետ գրավելուց հետո մի քանի տասնյակ մարդու դի էր գտնվել, որոշները՝ խեղված։ Մարաղայի կոտորածը իրագործելու համար «Գուրթուլուշ» գումարտակի հրամանատար Շահին Թալիբ օղլի Թագիևը ստացել է «Ադրբեջանի ազգային հերոսի» կոչում։

10 апреля исполняется 29 лет со дня геноцида мирного населения армянского поселка Марага Мартакертского района Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), совершенного Азербайджаном. МИД Арцаха распространил заявления в связи с теми трагичными событиями, отметив, что преступления против человечности должны быть осуждены.
Вторгшись в Марагу, азербайджанские войска совершили жестокие убийства и пытки мирных жителей, в том числе женщин, детей и стариков. Азербайджанские военнослужащие обезглавили 45 человек, некоторых сожгли, более 100 женщин и детей были взяты в плен.
«Преступники удостоились высоких государственных наград, а их командир – звания Национального героя Азербайджана, что является свидетельством того, что политика геноцида и армянофобии в Азербайджане поощряется на самом высоком государственном уровне», – говорится в заявлении МИД НКР.
Отмечается, что события в Мараге стали логическим продолжением регулярных и скоординированных репрессий и геноцидальных действий Азербайджана в отношении армянского населения.
«Преступления против человечности не имеют срока давности. Преступники должны быть привлечены к ответственности и понести суровое наказание», – подчеркнули в МИД Арцаха.