Ապրիլի 10-ին լրանում է Մարաղայի կոտորածի 29-րդ տարելիցը, ինչի կապակցությամբ Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել։
ԱՀ ԱԳՆ-ից նշել են, որ Մարաղայի դեպքերը դարձան մինչ այդ Ադրբեջանի կողմից հայերի նկատմամբ կանոնավոր ու համակարգված հետապնդումների և ցեղասպան գործողությունների տրամաբանական շարունակությունը։
Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից նշել են, որ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները վաղեմության ժամկետ չունեն, իսկ հանցագործները պետք է ենթարկվեն պատասխանատվության և պատժվեն։
«Ադրբեջանական զորքերը, ներխուժելով Մարաղա, դաժանաբար սպանեցին և կտտանքների ենթարկեցին տեղի խաղաղ բնակչությանը, այդ թվում՝ կանանց, երեխաներին և ծերերին։ Ադրբեջանցի զինծառայողները 45 հոգու գլխատեցին, որոշներին վառեցին, ավելի քան 100 կանանց և երեխաների գերեվարեցին։ Ոճրագործներն արժանացան պետական բարձր պարգևների, իսկ նրանց հրամանատարը՝ Ադրբեջանի Ազգային հերոսի կոչման, ինչը փաստում է, որ Ադրբեջանում հայատյաց և ցեղասպան քաղաքականությունը խրախուսվում է ամենաբարձր պետական մակարդակով»,-հիշեցրել են ԱՀ ԱԳՆ-ից։
Մարաղան ԼՂ հյուսիսային՝ Թարթառի շրջանի գյուղերից է։ 1992 թվականի ապրիլի 10-ին առավոտյան ժամը 5-ին գյուղը հրետակոծելուց հետո ադրբեջանցի զինվորները մտել էին այդտեղ, սպանել քաղաքացիական բնակչությանը։ Հաջորդ օրը գյուղը հետ գրավելուց հետո մի քանի տասնյակ մարդու դի էր գտնվել, որոշները՝ խեղված։ Մարաղայի կոտորածը իրագործելու համար «Գուրթուլուշ» գումարտակի հրամանատար Շահին Թալիբ օղլի Թագիևը ստացել է «Ադրբեջանի ազգային հերոսի» կոչում։

Armenians worldwide are marking the 29th anniversary of Azerbaijan's genocide of the civilian Armenian population of Maragha, Artsakh (Nagorno-Karabakh)
The Azeri troops invaded Maragha, tortured and killed the local civilian population, including women, children, and the elderly. They beheaded 45 villagers, burnt others, took more than 100 women and children as hostages.
"Azerbaijani authorities awarded the perpetrators with high state awards. Their commander was conferred the title of National Hero of Azerbaijan. All this testifies that the Armenophobic and genocidal policy in Azerbaijan is encouraged at the highest state level," the Foreign Ministry of Artsakh said on Saturday, April 10.
"The events in Maragha became the logical continuation of regular, systematic persecutions and genocidal actions committed by Azerbaijan against the Armenians."
Crimes against humanity have no statute of limitations and must be prosecuted and punished, the Foreign Ministry said.