Ապրիլի 7-ին ադրբեջանցիները գնդացրով կրակել են Արցախի Սարուշեն գյուղի դաշտերում աշխատող գյուղացիների ուղղությամբ, հայտարարել է ԱՀ ԱԺ պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը, փոխանցում է «Փաստինֆոն»։
Նա նշել է, որ նոյեմբերի 10-ի պատերազմի դադարեցման հայտարարությունից հետո էլ հաճախ են լսվում կրակոցի ձայներ, լինում են ոչ կոնկրետ ուղղությամբ կրակոցներ:
Հակոբյանի դիտարկմամբ՝ Սարուշենի ուղղությամբ արձակվել են թիրախավորված կրակոցներ։
Սարուշեն գյուղը Ստեփանակերտից 30 կմ է հեռու:
«Իրենք շատ լավ գիտակցում էին, որ նաև իրենց անվտանգությունը հենց իրենք պետք է ապահովեն, որովհետև Սարուշենն այն ճանապարհի վրա է, որով ադրբեջանցիներն օրվա ընթացքում առնվազն մեկ, լինելում է՝ երկու անգամ իրենց բեռնատարների շարասյունն են անցկացնում: Սարուշեն գյուղը Կարմիր Շուկայի ճանապարհին է»,- նշել է Հակոբյանը։
Պատգամավորի խոսքով՝ ադրբեջանական կողմը չի հերքել, որ կրակել է, սակայն պատճառաբանել են, թե, իբր, հայկական կողմը խրամատներ է փորել․ այնինչ տրակտորը գյուղատնտեսական աշխատանքներ է իրականացրել։
Ըստ պատգամավորի՝ ադրբեջանցիները փորձում են խուճապ առաջացնել, լուրեր են շրջանառվում, որ պահանջում են Կարմիր Շուկան։
«Իրենք նման պահանջ չեն դնում, խոսում են ճանապարհի մասին, պահանջում են ճանապարհի վերահսկողությունը, բայց ով եղել է այդ տարածքում, շատ հստակ պատկերացնում է, թե ինչի մասին է խոսքը»,- նշել է նա։
44-օրյա պատերազմից հետո Արցախում ռուս խաղաղապահներ են տեղակայվել։ Պատերազմի ողջ ընթացքում ադրբեջանական կողմը թիրախավորում էր քաղաքացիական բնակչությանը, հարվածում տների ու ենթակառուցվածքների ուղղությամբ։

Azerbaijani troops on April 7 used machine guns to open fire on Nagorno-Karabakh villagers doing agricultural work in the fields of the village of Sarushen, Karabakh (Artsakh) lawmaker Metakse Hakobyan has said, according to Pastinfo.
Luckily, no one was hurt.
Hakobyan revealed that gunfire has been heard frequently following the November 9 trilateral statement on the cessation of hostilities. According to her, shots fired on Sarushen, a village 30 km southeast of the capital Stepanakert, were targeted.
The lawmaker said the Azerbaijanis use the the village road to transport their trucks at least once, sometimes even twice a day. Hakobyan said the Azerbaijani side has not denied firing on the villagers but claimed that the Armenian side was allegedly digging trenches. But the farm workers were only using a tractor for agricultural work, she added.
Russian peacekeepers have been deployed in Nagorno-Karabakh following the hostilities unleased by Azerbaijan in fall 2020. Throughout the 44 days of the war, Azeri troops heavily targeted civilian settlements and infrastructure in Karabakh, killing dozens of civilians and destroying a great number of homes as a result.