Ապրիլի 7-ին ադրբեջանցիները գնդացրով կրակել են Արցախի Սարուշեն գյուղի դաշտերում աշխատող գյուղացիների ուղղությամբ, հայտարարել է ԱՀ ԱԺ պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը, փոխանցում է «Փաստինֆոն»։
Նա նշել է, որ նոյեմբերի 10-ի պատերազմի դադարեցման հայտարարությունից հետո էլ հաճախ են լսվում կրակոցի ձայներ, լինում են ոչ կոնկրետ ուղղությամբ կրակոցներ:
Հակոբյանի դիտարկմամբ՝ Սարուշենի ուղղությամբ արձակվել են թիրախավորված կրակոցներ։
Սարուշեն գյուղը Ստեփանակերտից 30 կմ է հեռու:
«Իրենք շատ լավ գիտակցում էին, որ նաև իրենց անվտանգությունը հենց իրենք պետք է ապահովեն, որովհետև Սարուշենն այն ճանապարհի վրա է, որով ադրբեջանցիներն օրվա ընթացքում առնվազն մեկ, լինելում է՝ երկու անգամ իրենց բեռնատարների շարասյունն են անցկացնում: Սարուշեն գյուղը Կարմիր Շուկայի ճանապարհին է»,- նշել է Հակոբյանը։
Պատգամավորի խոսքով՝ ադրբեջանական կողմը չի հերքել, որ կրակել է, սակայն պատճառաբանել են, թե, իբր, հայկական կողմը խրամատներ է փորել․ այնինչ տրակտորը գյուղատնտեսական աշխատանքներ է իրականացրել։
Ըստ պատգամավորի՝ ադրբեջանցիները փորձում են խուճապ առաջացնել, լուրեր են շրջանառվում, որ պահանջում են Կարմիր Շուկան։
«Իրենք նման պահանջ չեն դնում, խոսում են ճանապարհի մասին, պահանջում են ճանապարհի վերահսկողությունը, բայց ով եղել է այդ տարածքում, շատ հստակ պատկերացնում է, թե ինչի մասին է խոսքը»,- նշել է նա։
44-օրյա պատերազմից հետո Արցախում ռուս խաղաղապահներ են տեղակայվել։ Պատերազմի ողջ ընթացքում ադրբեջանական կողմը թիրախավորում էր քաղաքացիական բնակչությանը, հարվածում տների ու ենթակառուցվածքների ուղղությամբ։

12 Апрель 2021 - 08:35 AMT
Азербайджанцы 7 апреля открыли огонь из пулемета по фермерам, работающим в поле в карабахском селе Сарушен. Об этом заявила депутат парламента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Метаксе Акопян, пишет «ФактИнфо».
По ее словам, это не первый случай после подписания 10 ноября 2020 года соглашения о прекращении огня в Карабахе: часто слышны звуки выстрелов, случается стрельба не по конкретному направлению. По словам Акопян, по Сарушену велся прицельный огонь, а село расположено всего в 30 километрах от Степанакерта.
Она также отметила, что глава села довольно отважный молодой человек, которому удалось после войны собрать всю общину, все вернулись. Более того, рассказала депутат, четверо семей вынужденных переселенцев тоже обосновались в этом селе.
«Они прекрасно осознают, что свою безопасность должны обеспечивать сами, потому что Сарушен расположен на трассе, по которой колонны грузовиков с азербайджанцами хотя бы раз или два раза в день проезжают. Село Сарушен на дороге у Кармир Шука (Красный Базар)», – отметила Акопян.
Она добавила, что в ходе встречи был поднят вопрос безопасности жителей. «Фактически теперь открыли прицельный огонь. Слава Богу, никто не пострадал, противник тоже осознает, что гарантом этой безопасности сегодня являются и российские миротворцы, и они должны ответить именно перед российской стороной», – заявила она.
По словам Акопян, противник не опроверг информацию о стрельбе, однако объяснил это тем, что армянская сторона якобы роет окопы, поэтому они выстрелили. Между тем, как отметила депутат, в этом никакой логики нет: они прекрасно видели, что это трактор и что проводятся сельскохозяйственные работ. Техника не роет окопы. Акопян считает, что цель противника – посеять панику.