Ռուս խաղաղապահները Լեռնային Ղարաբաղում շարունակում են Հայրենական Մեծ պատերազմի հերոսներին նվիրված հուշարձանների վերականգնումը և բարեկարգումը։ Հերթական հուշարձանը, որը կառուցվել է 20 դարի 60-ականներին, բարեկարգվել է Նորագյուղ բնակավայրում։
«Այս գյուղից ռազմաճակատ մեկնած ավելի քան 90 տղամարդ իր կյանքը զոհել է հանուն հաղթանակի», տեղեկացնում է ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Ռուս խաղաղապահները տեղի բնակիչների հետ միասին վերականգնել և ներկել են ցանկապատը, մաքրել տարածքը և հուշարձանը։
Աշխատանքներն իրականացնում են ռուսական Հումանիտար արձագանքման կենտրոնի զինծառայողները Մարտակերտի, Մարտունու և Ասկերանի շրջանների ղեկավարության հետ համատեղ։ 58 այդպիսի հուշարձան է հաշվառվել, որից 29-ում արդեն բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացվել։
«Այս ակցիան սկիզբ առավ այն պատճառով, որ Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող մի շարք հուշարձաններ բարեկարգման կամ վերականգնման կարիք ունեն»,- ասել է Հումանիտար արձագանքման կենտրոնի պետ Իգոր Սիվակովը։
«Ակցիան կտևի մինչև Հաղթանակի 76-րդ տարեդարձը»,- ասել է նա։
Խաղաղապահ ուժերի ինժեներային ստորաբաժանումներն օգնում են նաև վերականգնել ճանապարհային երթևեկությունը, էլեկտրականությունն ու ջրամատակարարումը, ինչպես նաև սոցիալական օբեյկտներում և բնակելի տներում տաքության ապահովումը։ Իսկ ռուս խաղաղապահների պարեկային խմբերն ուղեկցում են ավտոտրանսպորտը, որն առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ է տեղափոխում հեռավոր բնակավայրեր։

Russian peacekeepers, together with the residents of the Nagorno-Karabakh village of Nyuragyugh, have restored a monument to the soldiers who died during the Great Patriotic War, Zvezda TV reports.
During the war against the Nazis, more than 90 local men gave their lives for the freedom of the Soviet people. In memory of their feat in the 1960s, a monument was erected.
During restoration, the Russian troops and local residents, cleaned the territory and the monument, and painted the fence.
“The campaign was born due to the fact that a number of memorials located on the territory of Nagorno-Karabakh need repair or restoration. In the future, [the project] will last until the 76th anniversary of the Great Victory, ”said Igor Sivakov, head of the Humanitarian Response Center.
The Center has identified a total 58 monuments dedicated to soldiers who fell in 1941-1945. So far, 29 monuments have been restored.