Հայաստանում AstraZeneca պատվաստանույթի կիրառման ցուցումներում փոփոխություններ են եղել, ըստ այդմ՝ կիրառվել է տարիքային սահմանափակում, դրանով կպատվաստվեն 55 տարեկանից բարձր քաղաքացիները, հայտարարել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, փոխանցում է Aysor.am-ը:
«Սպուտնիկ V»-ի դեպքում, նախարարի խոսքով, այդօրինակ սահմանափակումներ չկան, բայց Հայաստանում խմբաքանակն է սահմանափակ:
«Հետևաբար այդ պատվաստանյութով կպատվաստվեն 18-54 տարեկան բուժաշխատողները, մինչև 54 տարեկան քրոնիկ հիվանդները, մինչև 55 տարեկան սոցիալական խնամքի կենտրոնի բնակիչները և աշխատակցիները: Ցուցումները կվերանայվեն ժամանակի ընթացքում՝ «Սպուտնիկ V» նոր խմբաքանակների դեպքում», – նշել է նախարարը:
Ավանեսյանի խոսքով՝ Հայաստանում նշաձող է սահմանվել կորոնավիրուսի դեմ պատվաստել մինչև 700,000 քաղաքացու:
«AstraZeneca պատվաստանյութով պատվաստումներն ապրիլի 13-ից կսկսվեն մայրաքաղաքում, ապրիլի 14-ից՝ մարզերում: Մի քանի օր անց էլ պատվաստումներ կիրականացվեն «Սպուտնիկ V-ով», – ասել է նա:
Նախարարը նաև նշել է, որՀայաստանը Sputnik V պատվասատանյութի համատեղ արտադրություն կազմակերպելու համար ռուսական կողմի հետ բանակցություններ է վարում։
«Մեր գործընկերները Էկոնոմիկայի նախարարության հետ բանակցություններ են տանում Հայաստանում նման արտադրություն կազմակերպելու համար: Ես հույս ունեմ՝ մեր դեղագործական ընկերությունները, գնահատելով պատվաստանյութի արտադրության կարևորությունը, շահագրգռված կլինեն ներդրումներ անել և համատեղ արտադրություն բացել», – նշեց Ավանեսյանը:
Հայաստանում ապրիլի 12-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 203,327-ի։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 3753 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 953։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 182,836 է։ Հայաստանում պատվաստումներն իրականացվում են կամավոր։

Armenia will use AstraZeneca vaccine to inoculate people aged above 55, while folks under that age will get Sputnik-V shots, Health Minister Anahit Avanesyan told reporters on Monday, April 12.
There are no age restrictions for the Russian jab, Avanesyan said, but given that a limited amount of the vaccine has been delivered to Armenia so far, authorities have made the decision to use it for health workers, persons with chronic conditions and residents and employees of social care centers, aged 18-54.
The decision will be revised over time, specifically after the country imports more shots, the Minister said. According to her, Armenia is planning to vaccinate 700,000 people – almost 25% of the population – against the coronavirus.
The vaccination program is set begin in the capital Yerevan from April 13 and expand to the country's provinces the next day, Avanesyan added.
The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 510 to reach 203,327 on Monday morning. So far, 182,836 people have recovered, 3753 have died from the coronavirus in the country, while 953 others carrying the virus have died from other causes.