Հայաստան կներկվի նաև կորոնավիրուսի դեմ ամերիկյան արտադրությանNovavax պատվաստանյութը։ Այդ մասին տեղեկացրել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ կարևորելով պատվաստումները վարակի դեմ պայքարում։
Նա հավելել է, որ Novavax պատվաստանյութի ձեռքբերման աշխատանքներն ավարտական փուլին են մոտենում, տեղեկացնում է Aysor.am-ը։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ Չինաստանի կառավարության կողմից նախնական համաձայնություն կա դոնորության շրջանակում Հայաստանին տամադրվելիք պատվաստանյութի մասով, որն առաջիկայում կլինի ՀՀ-ում:
«Մի շարք տարբերակներ ենք ունենալու, որոնք պետք է օգտագործվեն մեր երկրում», – նշել է առողջապահության ոլորտի պատասխանատուն:
Նա հավելել է, որ կշարունակվեն նաև ռուսական արտադրության «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի ներկրումները, իսկ AstraZeneca-ի պարագայում տարիքային սահմանափակում կլինի` կպատվաստվեն 55 տարեկանից բարձր քաղաքացիները:
Հայաստանում ապրիլի 12-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 203,327-ի։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 3753 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 953։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 182,836 է։ Հայաստանում պատվաստումներն իրականացվում են կամավոր։

Armenia will be using American and Chinese vaccines against the coronavirus in its inoculation program that is expected to roll out soon, Health Minister Anahit Avanesyan said Monday, April 12.
The country will purchase American-made Novavax jabs, alongside the previously confirmed AstraZeneca and and Sputnik-V vaccines, Avanesyan told a press conference in Yerevan.
According to the Minister, China, meanwhile, will donate vaccines to Armenia, which will reach the country in the near future.
Also Monday, Avanesyan said Armenia will use AstraZeneca vaccine to inoculate people aged above 55, while folks under that age will get Sputnik-V shots.
The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 510 to reach 203,327 on Monday morning. So far, 182,836 people have recovered, 3753 have died from the coronavirus in the country, while 953 others carrying the virus have died from other causes.