Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմից հետո իրավիճակը դեռևս շատ փխրուն է և, չնայած հրադադարը պահպանվում է, շատ հարցեր կան լուծելու, բազմաթիվ հարցեր կան հետպատերազմյան զարգացման վերաբերյալ։ Այդ մասին նա ասել է «Նոր հայացք Հարավային Կովկասին․ Հետհակամարտային զարգացում և գործակցություն» կոնֆերանսի ժամանակ, գրում է «Sputnik Ադրբեջանը»։
Ալիևն ասել է նաև, որ Ադրբեջանի քաղաքացի է համարում Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերին։
«Ղարաբաղում հայերի կոմպակտ բնակության տարածքում ուժ կիրառելու նպատակ չկա»,- ասել է նա։
2021թ. ապրիլի 12-ին Բաքվում բացվել է 2020-ի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմին վերաբերող այսպես կոչված «ցուցահանդես-պուրակ»: Այդտեղ հայկական զինվորական տեխնիկայի հետ միասին ցուցադրված են հայկական զինված ուժերի ծառայողների կերպարներ (մանեկեններ), որոնք բոլորն էլ ներկայացված են արժանապատվությունը ոտնահարող, նվաստացուցիչ վիճակում: Դա արված է հնարավորինս լայն հրապարակայնություն ապահովելով:

13 Апрель 2021 - 13:50 AMT
Ситуация после войны в Нагорном Карабахе очень хрупка, заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая в Университете ADA на конференции «Новый взгляд на Южный Кавказ: развитие и сотрудничество в постконфликтный период».
По его словам, несмотря на то, что режим прекращения огня в Карабахе соблюдается, существует все еще большое количество вопросов о постконфликтном развитии, пишет Sputnik Азербайджан.
Алиев заявил, что Азербайджан считает армян, проживающих в Нагорном Карабахе, своими гражданами. «Планов применять силу на территории компактного проживания армян в Карабахе нет», – заявил президент Азербайджана.
12 апреля в Баку открылся так называемый «выставочный парк», посвященный войне сентября-ноября 2020 года в Карабахе. В «Парке», наряду с армянской военной техникой, выставлены манекены армянских военнослужащих, которые представлены в унизительной форме, а также каски убитых армянских военнослужащих.