ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Էնդրյու Շեֆերը (ԱՄՆ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) հայտարարություն են տարածել՝ կոչ անելով կողմերին որքան հանարավոր է շուտ վերսկսել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը։
«Համանախագահները գոհունակությամբ նշում են հրադադարի ռեժիմի ամրապնդումը և ուշադիր հետևում 2020 թ. նոյեմբերի 10-ի համաձայնության կատարմանը: Համանախագահները ողջունում են զոհվածների աճյունների վերադարձի հետ կապված նշանակալի ձեռքբերումները և շարունակվող առաջընթացը հակամարտության արդյունքում տեղահանվածների վերաբնակեցման, հումանիտար օգնության և կյանքի պատշաճ պայմանների տրամադրման, ինչպես նաև տարածաշրջանի տրանսպորտային և հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակմանն ուղղված կառուցողական քննարկումների հարցերում»,-ասվում է հայտարարությանմեջ։
Համանախագահները նաև հիշեցնում են կողմերին, որ լրացուցիչ ջանքեր են անհրաժեշտ մնացած խնդրահարույց հարցերի լուծման և կայուն խաղաղության հաստմանը միտված վստահության մթնոլորտի ձևավորման համար։ Այդ շարքին են, մասնավորապես, դասվում․ միջազգային մարդասիրական իրավունքի դրույթներին համապատասխան բոլոր ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց վերադարձին, հակամարտության շրջանների արդյունավետ ականազերծման համար բոլոր տվյալների փոխանակման, Լեռնային Ղարաբաղ մուտքի սահմանափակումների վերացման, այդ թվում՝ միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար, կրոնական և մշակութային ժառանգության պահպանման և պաշտպանության ,հակամարտությունից տուժած համայնքների, ինչպես նաև մարդկանց միջև վստահության ամրապնդման հարցերը։
Հաշվի առնելով ԵԱՀԿ-ի մանդատի ժամկետները և տարածաշրջանի բոլոր ժողովրդների ձգտումը կայուն, խաղաղ և բարեկեցիկ ապագային` համանախագահները շեշտում են, որ հատուկ ուշադրություն պետք է դարձնել վերջնական, համապարփակ և կայուն կարգավորման ձեռքբերմանը՝ կողմերին լավ հայտնի տարրերի և սկզբունքների հիման վրա:Այս առումով համանախագահները կոչ են անում կողմերին որքան հնարավոր է շուտ վերսկսել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը համանախագահների հովանու ներքո:
Համանախագահները կրկնում են իրենց հովանու ներքո ուղիղ երկկողմ խորհրդատվություններ կազմակերպելու առաջարկը, որպեսզի կողմերը միասին դիտարկեն և համաձայնեցնեն կառուցվածքային օրակարգը, որը կարտացոլի նրանց առաջնահերթությունները` առանց նախապայմանների:
Համանախագահները նաև իրենց աջակցությունն են հայտնում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի շարունակվող գործունեությանը և առաքելության հնարավոր ընդլայնմանը և կոչ անում կողմերին լիարժեք հասանելիություն և աջակցություն ցուցաբերել նրա ջանքերին:
Համանախագահներն ընդգծել են, որ պատրաստ են վերսկսել աշխատանքային այցերը տարածաշրջան, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ, իրականացնելու իրենց գնահատման և միջնորդական գործառույթները։ Համանախագահները կողմերին հիշեցնում են անարգել մուտքի և իրենց երթուղիների համար տեղաշարժման առավելագույն ճկունություն ապահովելու պահանջի մասին` համանախագահների մանդատին և նախորդ պրակտիկային համապատասխան:

14 Апрель 2021 - 07:58 AMT
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Стефан Висконти (Франция) и Эндрю Шаффер (США) призвали Армению и Азербайджан возобновить политический диалог на высшем уровне. Об этом сопредседатели заявили в сообщении, распространенном 13 апреля.
Сопредседатели с удовлетворением констатировали упрочение режима прекращения огня в Нагорном Карабахе и отметили, что они следят за выполнением пунктов заявления от 10 ноября 2020 года.
«Сопредседатели приветствуют значительные достижения в вопросе возвращения останков погибших, продолжающийся прогресс в расселении перемещенных в результате конфликта лиц, оказание гуманитарной помощи и создание надлежащих условий жизни, а также конструктивные обсуждения по разблокированию транспортных и коммуникационных путей в регионе», – говорится в сообщении.
Сопредседатели напомнили сторонам, что необходимы дополнительные усилия для решения и других вызывающих озабоченность вопросов и создания атмосферы взаимного доверия во имя долгосрочного мира. Они включают в себя вопросы, касающиеся, в частности, возвращения всех военнопленных и других задержанных лиц в соответствии с положениями международного гуманитарного закона, обмена информацией, необходимой для эффективного разминирования в зонах конфликта, отмены ограничений на въезд в Нагорный Карабах, в том числе для представителей международных гуманитарных организаций, сохранения и защиты религиозного и культурного наследия, а также стимулирования прямых контактов и сотрудничества между пострадавшими от конфликта общинами. По словам сопредседателей МГ ОБСЕ, в этом контексте они придают важность укреплению доверия между народами двух стран.
Сопредседатели подчеркнули, что особое внимание должно быть уделено утверждению окончательного всеобъемлющего и устойчивого урегулирования на основе известных элементов и принципов. В этом контексте сопредседатели призывают стороны как можно скорее возобновить политический диалог на высоком уровне под эгидой сопредседателей. Они подтверждают предложение о проведении прямых двусторонних консультаций под их эгидой для обзора и согласования совместной структурной повестки дня, которая определяет их приоритеты без предварительных условий.
Сопредседатели выразили содействие деятельности и возможному расширению миссии личного представителя действующего председателя ОБСЕ, призвав стороны обеспечить полный доступ и содействие. Сопредседатели подтверждают свою готовность возобновить рабочие визиты в регион, включая Нагорный Карабах и в прилегающие районы для оценки и осуществления посреднической роли.