Հայաստանը որպես քաղաքական ու բանակցային, ոչ թե ռազմական հարց, դնելու է Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի տարածքի դեոկուպացիայի խնդիրը, և շարունակի ԼՂ համար «անջատում հանուն փրկության» բանաձևի իրագործումը։ Այս մասին ԱԺ-ում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով բանակցությունների ապագային։
Նա հատուկ ընդգծել է, որ ասվածը պետք է ձևակերպվի ոչ թե որպես ռազմական, այլ՝ բանակցային հարց։
«Դուք տեսաք՝ երեկ կամ նախօրեին ինչ իրադարձություն տեղի ունեցավ Ադրբեջանում։ Դա ուղղակի աներևակայելի բան է, ու բոլոր ամբիոններից պետք է հրավիրենք բոլորի ուշադրությունը, որ կարող է պատերազմի տառապանքների ու զոհերի թանգարան բացվել մի երկրում, ինչը հայատյացության ամենամեծ դրսևորումն է։ Սա ամենամեծ հիմքն է, որ մենք միջազգային հանրությանն ի ցույց դնենք ԼՂ համար «անջատում հանուն փրկության» սկզբունքի կիրառելիությունը, որը հետագա բանակցությունների գործընթացի առանցքը պիտի կազմի», – նշել է նա։
Ապրիլի 12-ին Բաքվի կենտրոնում բացվել է «հաղթանակի այգի», որտեղ ցուցադրվում է վերջին պատերազմի ռազմավարը, ինչպես նաև՝ զոհված հայ զինվորների սաղավարտներ ու մահացող և տանջվող հայ զինվորներին պատկերող մանեկեններ։

Армения поднимет вопрос деоккупации территории Нагорно-Карабахской Автономной Области как политический и переговорный вопрос, а не военный, и продолжит реализацию резолюции об «отделении во имя спасения» Нагорного Карабаха. Об этом заявил 14 апреля премьер-министр Армении Никол Пашинян в Национальном собрании, касаясь будущего переговоров по Карабаху.
Он особо подчеркнул, что сказанное нужно сформулировать не как военный, а как переговорный вопрос.
«Вы видели, что произошло в Азербайджане вчера или позавчера. Это просто невообразимо, и мы должны со всех трибун обратить всеобщее внимание на то, что в стране может быть открыт музей военных страданий и жертв, что является величайшим проявлением армяноненавистничества. Для нас это самая большая основа, чтобы показать международному сообществу применимость принципа «отделения во имя спасения» для Нагорного Карабаха, который должен стать стержнем дальнейшего переговорного процесса», – сказал Пашинян.
12 апреля при участии президента Азербайджана Ильхама Алиева в Баку открылся «парк», посвященный войне в Арцахе, где наряду с армянской военной техникой выставлены карикатурные манекены служащих армянских вооруженных сил, личные вещи солдат Армении и Арцаха и шлемы погибших армянских военнослужащих.