Ռազմավարական հեռանկարում ՀՀ-ն լրջորեն պետք է քննարկի անցումը պրոֆեսիոնալ բանակի և էականորեն փոփոխի ժամկետային կամ զորահավաքային զինծառայության կառուցվածքը։ Այս մասին ԱԺ-ում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ռազմավարական հեռանկարում պատկերացնում ենք, որ սահմանի այն հատվածների պահպանությունը, որն իրականացնում են ԶՈւ-ն, կդրվի սահմանապահների վրա, իսկ բանակի ստորաբաժանումները միայն մարտական պատրաստականության հարցերով կզբաղվեն։ Արցախի անվտանգությունը կշարունակի ապահովել ՊԲ-ն՝ խաղաղապահ ուժերի հետ համատեղ», – նշել է նա։
Նրա խոսքով՝ պայմանագրային ու պրոֆեսիոնալ հասկացությունների միջև պետք է տարբերակում դնել։ Ըստ վարչապետի՝ պայմանագրային բավականին մեծ թվով զինծառայողներ ընդգրկված են մարտական հերթապահության մեջ, բայց, ըստ էության, նրանք 14 օր իրականացնում են մարտական հերթապահություն, ևս 14 օր՝ իրենց գործերով են՝ գյուղատնտեսությամբ կամ այլ աշխատանքով են զբաղվում։
«Պրոֆեսիոնալ բանակն ինչո՞վ է տարբերվում. նախ՝ ասացի, որ սահմանները հսկում են սահմանապահները, իսկ ԶՈւ-ն խաղաղ ժամանակ պիտի լինի մշտական տեղակայման վայրերում ու շաբաթը 7 օր միայն մարտական պատրաստությամբ զբաղվի», – նշել է նա։
Փաշինյանն ընդգծել է, որ գրծընթացը 1-2 օրվա չէ, ու արդեն սկսվել է 2018-ից, երբ 3-րդ ԲԿ-ում մեծ ծավալների հատուկ նշանակության արագ արձագանքման պրոֆջոկատների ձևավորում սկսվեց, ինչը հետագա գործընթացներում ցույց տվեց արդյունավետությունը։
Փաշինյանի խոսքով՝ ՀՀ արտաքին անվտանգության ապահովման առանցքը հայ-ռուսական ռազմական դաշինքն է, մասնավորապես՝ հայ-ռուսական միացյալ զորախումբն ու ՀԱՊԿ կովկասյան տարածաշրջանում հայ-ռուսական ՀՕՊ միացյալ համակարգը։
«Այս 2 պայմանագրի տրամաբանությամբ հարձակում ՀՀ վրա նշանակում է հարձակում ՌԴ վրա, ու 2 երկիրը միասին պետք է դիմակայեն արտաքին մարտահրավերնեին։ Այս համատեքստում մեկնարկել է նաև ՀՀ ԶՈւ բարեփոխումների լայնածավալ գործընթացը, որը կներառի կառուցվածքային, ապա՝ բովանդակային բարեփոխումներ», – ասել է նա։
«Բացի այդ, մենք հույս ունենք ու քննարկում ենք 102-րդ ռազմաբազայի հնարավորությունները հարստացնելու հարցը, ինչպես նաև պաշտպանության նախարարը հայտարարել է, որ Սյունիքում 102-րդ ռազմաբազայի հենակետ ստեղծելու վերաբերյալ քննարկումներ ենք ունենում», – ասել է Փաշինյանը։

14 Апрель 2021 - 09:44 AMT
В стратегической перспективе Республике Армения следует серьезно обсудить переход к профессиональной армии и существенно изменить структуру срочной или мобилизационной службы в армии. Об этом заявил 14 апреля премьер-министр РА Никол Пашинян в Национальном собрании.
«В стратегической перспективе мы представляем, что охрана участков границы, осуществляемая Вооруженными силами, будет возложена на пограничников, а армейские части будут заниматься только вопросами боевой готовности. Безопасность Арцаха и впредь будет обеспечивать Армия обороны совместно с миротворческими силами», – сказал Пашинян.
По его словам, нужно ввести различия в понятия контрактной и профессиональной службы. По словам премьер-министра, в боевом дежурстве задействовано большое количество военнослужащих-контрактников, но фактически они находятся на боевом дежурстве 14 дней, а 14 дней занимаются своими делами – сельским хозяйством или другой работой. «Чем отличается профессиональная армия? Во-первых, я сказал, что границы охраняют пограничники, а Вооруженные силы должны находиться на постоянных позициях в мирное время и проходить боевую подготовку только 7 дней в неделю», – сказал он.
Пашинян подчеркнул, что процесс продлится не 1-2 дня, а фактически уже начался в 2018 году.
По словам Пашиняна, осью обеспечения внешней безопасности Армении является армяно-российский военный союз, в частности, совместная армяно-российская военная группировка и объединенная российско-армянская система противовоздушной обороны в Кавказском регионе ОДКБ. «По логике этих двух соглашений нападение на Армению означает нападение на Россию, и обе страны должны вместе противостоять внешним вызовам. В этом контексте начался широкомасштабный процесс реформирования Вооруженных сил РА, который будет включать структурные, а затем и существенные реформы», – сказал он.
«Кроме того, мы надеемся и обсуждаем вопрос расширения возможностей 102-й (российской) военной базы. Как заявил министр обороны, ведутся обсуждения о создании опорного пункта 102-й военной базы в Сюнике», – сказал Пашинян.
Ранее министр обороны республики Вагаршак Арутюнян заявил, что Ереван и Москва прорабатывают вопрос о возможности передислокации определенного воинского формирования 102-й российской военной базы на восток Армении. Армянская сторона заинтересована в расширении и наращивании потенциала 102-й российской военной базы в Гюмри, добавил он.