Թուրքիան ու Ադրբեջանը Հայաստանի թշնամին են, սակայն հարցն այն է, թե ինչ է պետք անել այդ թշնամության հետ, դա լինելու է կառավարելի, թե իր հետ անկառավարելի հետևանքներ է բերելու, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ թշնամանքը պետք է կառավարել՝ զգույշ, նրբանկատ ու շրջահայաց ձևով:
Նա արձագանքել է ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանի հարցին, ով ցանկացել է ճշտել՝ ի վերջո թուրքերը թշնամի են, թե ոչ։
«Քննարկման առարկա էլ չի, որ, այո՛, թուրքերը, ադրբեջանցիները մեր թշնամիներն են, իրենք էլ մեզ են թշնամի համարում, հարցն այն է՝ թե ինչ ենք անելու այդ թշնամությունը։ Ես մարզերում ասում եմ՝ ինչքան մենք ենք համարում թշնամի, էնքան մեզ են համարում թշնամի։ Հարցն այն է, թե ինչ պետք է անենք մենք այս իրավիճակում։ Այն, որ մենք փոխադարձաբար թշնամի ենք և իրար թշնամի ենք համարում՝ հարց չէ։ Հիմա իրենք ու մենք խնդիր ենք դնում, որ իրենք մեզ պիտի ոչնչացնեն, մենք՝ իրենց, կարծում եմ՝ ոչ։ Մենք նման խնդիր չպիտի ձևակերպենք, իրենք էլ չպիտի ձևակերպեն։ Բայց մենք չենք կարող միակողմանիորեն որոշել, որ իրենք թշնամի չեն, կամ հակառակը։ Նույնիսկ փոխադարձաբար, մենք չենք կարող որոշել, որ թշնամիներ չենք, որովհետև պատմականորեն թշնամիներ ենք»,- ասել է նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ անհրաժեշտ է պատասխանել հարցին՝ մեր տարածքաշրջանը հավերժ պատերազմների տարածաշրջան է, թե ոչ։
«Պետություններ կան, որ թշնամի են, բայց իրար հետ տասնյակ միլիարդ դոլարների առևտրաշրջանառություն ունեն։ Նույնիսկ Եվրոպայի կենտրոնում կան շրջանակներ, որ իրենց հարևան երկրին թշնամի են համարում»,- հայտարարել է վարչապետը՝ նշելով, որ առևտուր են անում նաև երկրներ, որոնք իրար նկատմամբ տարածքային պահանջներ ունեն։
Ըստ էության, վարչապետն անուղղակիորեն անդրադարձել է ապրիլի 13-ին ԱԺ-ում և դրանից վաղ հասարակական ու քաղաքական շրջանակում հնչած մեղադրանքներին այն մասին, որ չի կարելի ապաշրջափակման պայմանավորվածություններ ունենալ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի նման պետությունների հետ, քանի որ այդ երկրները ՀՀ-ի ոչնչացմանն են ձգտում։

Turkey and Azerbaijan are the enemies of Armenia, but the question is what to do with that enmity, Prime Minister Nikol Pashinyan said at the National Assembly on Wednesday, April 14.
The Prime Minister said he wonders whether that feud would remain manageable or would lead to uncontrollable consequences.
"To be honest, I don't understand this discourse. Yes, the Turks and the Azerbaijanis are our enemies. They see us as enemies too. The question is, what are we going to do with this hostility? The more we consider them enemies, the more they consider us enemies. The question is, to what extent are we going to escalate this enmity? Do they set themselves the goal of destroying us, or vice versa? I think not," Pashinyan told lawmakers.
According to him, that hostility must be dealt with very carefully because it is not a one-sided issue.
“Even on a mutual basis we cannot decide that we are no longer enemies, because we have historically been enemies,” he said.
Pashinyan's comments came after public and political circles in Armenia levelled accusations on the country's authorities, maintaining that reaching agreements on the unblocking of communications with Turkey and Azerbaijan is dangerous because those countries are trying to destroy Armenia.