ՌԴ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ Վալերի Գերասիմովը, Մոսկվայում ընդունելով ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետ Արտակ Դավթյանին, ասել է, որ Հայաստանը Ռուսաստանի առանցքային դաշնակիցն ու գործընկերն է Անդրկովկասում։
Նա հավելել է, որ երկրներն ամրապնդում են գործակցությունն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմանի ձևաչափով միջազգային կառույցներում, առաջին հերթին ՀԱՊԿ շրջանակում։
Նա նշել է նաև, որ երկկողմ հարաբերությունների բարձր մակարդակի վկայությունն է 102-րդ ռուսական ռազմակայանի ներկայությունը ՀՀ տարածքում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Մենք շարունակում ենք որակյալ կադրեր պատրաստել ՌԴ ՊՆ բուհերում։ ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչներն ամեն տարի մասնակցում են ՌԴ ՊՆ լայնածավալ միջոցառումներին և պատվիրակությունները միշտ բարձր կազմով են ներկայանում»,- ասել է Գերասիմովը։
Նա ասել է նաև, որ 2021-ին Մոսկվայում անցկացվելու է Միջազգային անվտանգության 9-րդ կոնֆերանսը, «Բանակ-2021» միջազգային ռազմատեխնիկական համաժողովն ու Միջազգային բանակային խաղեր, որին ակնկալվում է նաև հայկական կողմի մասնակցությունը։
Նա հավելել է, որ ակնկալում են ՀՀ մասնակցությունը նաև «Արևմուտք-2021» հրմանատարաշտաբային զորավարժություններին։
Ապրիլի 14-ին ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանը Մոսկվայում մասնակցել է նաև ՀԱՊԿ ռազմական կոմիտեի նիստին՝ նվիրված ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ռազմական համագործակցության զարգացմանը։

Начальник Генштаба Вооруженных сил России генерал армии Валерий Герасимов провел переговоры с начальником генерального штаба Армении Артаком Давтяном.
«Рад приветствовать вас в Москве. Армения – ключевой союзник и партнер России в Закавказье», – сказал в начале переговоров начальник Генштаба ВС РФ, пишет РИА Новости.
Герасимов отметил, что страны укрепляют взаимодействие как на двусторонней основе, так и в рамках международных структур, прежде всего ОДКБ.
Показателем высокого уровня двусторонних отношений, по его словам, является функционирование на территории Армении 102-й российской военной базы.
«Мы продолжаем готовить квалифицированные кадры в вузах Минобороны России», – заявил начальник Генштаба ВС РФ. Также он добавил, что во время пандемии коронавируса в Армении оказывали помощь в диагностировании военнослужащих армянских вооруженных сил. Всего проведено более 22 тысяч исследований.
Начальник Генштаба ВС РФ отметил, что в этом году проводится 9-я Московская конференция по международной безопасности, Международные армейские игры и международный военно-технический форум «Армия-2021». «Ожидаем делегации и команды вооруженных сил Республики Армения на этих мероприятиях, а также подразделение на стратегическом командно-штабном учении «Запад-2021», – сказал начальник Генштаба ВС РФ.
Ранее министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян заявил, что Ереван и Москва прорабатывают вопрос о возможности передислокации определенного воинского формирования 102-й российской военной базы на восток Армении. Армянская сторона заинтересована в расширении и наращивании потенциала 102-й российской военной базы в Гюмри, добавил он.