Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն իր միջոցով ֆինանսական առաջարկ էր փոխանցել Երևանին։ Ըստ Լուկաշենկոյի՝ այն ժամանակ Ալիևն առաջարկում էր վերականգնել Ղարաբաղն ու «բարձրացնել Հայաստանը», եթե պաշտոնական Երևանը գնա հակամարտության խաղաղ կարգավորման, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ապրիլի 13-14-ը Լուկաշենկոն աշխատանքային այցով Բաքվում էր, որտեղ բանակցել է Ալիևի հետ։ Հանդիպման ավարտին նրանք պատասխանել են լրագրողների հարցերին։
«Իհարկե, երբ ես արդեն նախագահ չեմ լինի, շատ լավ բան կարող եմ պատմել այն մասին, թե ինչ էր առաջարկում Ալիևը հայ ժողովրդին և ՀՀ ղեկավարությանը ԼՂ հակամարտությունը կարգավորելու համար։ Այդպիսի առաջարկներից մեկը սա էր․ «Լսիր, փոխանցիր հայերին, դու նրանց հետ լավ հարաբերություններ ունես՝ ես պատրաստ եմ ոչ միայն Ղարաբաղը վերականգնել, այլև Հայաստանը ոտքի հանել։ Ես հիմա նույնիսկ գումարը չեմ նշի, որը պատրաստ եմ հենց հիմա վճարել։ Փոխանցիր նրանց, որ խաղաղ կարգավորեն այս հարցը»,- պատմել է Լուկաշենկոն Ալիևի հետ ունեցած վաղեմի խոսակցության մասին։
Նա նշել է, որ այն ժամանակ նավթի գինը գերազանցում էր 100 դոլարը 1 բարելի դիմաց։
«Ես այսօր առաջին անգամ եմ հրապարակավ դա ասում։ Եղել է այդպիսի բան։ Բայց ՀՀ նախկին ղեկավարությունը, (վարչապետ Նիկոլ) Փաշինյանից առաջ, հրաժարվել է»,- ասել է Լուկաշենկոն։
2020-ի դեկտեմբերին համացանցում ձայնագրություն հայտնվեց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սագսյանի և Լուկաշենկոյի զրույցից։ Վերջինս առաջարկում էր Սարգսյանին հանձնել 5 շրջան, ապա «անել այնպես, որ պատերազմ չլինի»: Բելառուսի նախագահն առաջարկում էր շրջանների հանձնումից հետո խաղաղապահ առաքելություն տեղակայել։ Սարգսյանի հարցին, թե ինչու ՀՀ-ն պետք է հենց այնպես 7 շրջան տա, Լուկաշենկոն արձագանքում է, թե հենց այնպես չէ՝ Ալիևը կվճարի $5 մլրդ։ Սարգսյանն էլ ասում է, թե պատրաստ է Ալիևին $6 մլրդ տալ, միայն թե նա հրաժարվի Արցախի 7 շրջանի պահանջից։

Президент Белоруссии Александр Лукашенко рассказал, что его азербайджанский коллега Ильхам Алиев передавал через него финансовое предложение Еревану. По словам Лукашенко, Алиев ранее предлагал восстановить Карабах и «поднять Армению», если официальный Ереван согласится мирно урегулировать конфликт.
Лукашенко 13-14 апреля находился с рабочим визитом в Баку, где провел переговоры с Алиевым. По итогам встречи два президента ответили на вопросы журналистов.
«Я, конечно, когда не стану президентом, много чего расскажу хорошего о том, что Ильхам Гейдарович предлагал армянскому народу и руководителям Армении для того, чтобы урегулировать этот конфликт (в Нагорном Карабахе – ред.). Одно из предложений, когда он мне сказал: «Слушай, ты передай армянам, ты с ними в хороших отношениях, я готов восстановить не только Карабах, но и поднять Армению. Я не называю сумму даже, которую вот я сразу готов заплатить. Передай им, чтобы мирно урегулировали этот вопрос», — рассказал Лукашенко о своем разговоре с Алиевым, который якобы состоялся ранее, пишет РИА Новости.
Как уточнил белорусский лидер, на момент той беседы стоимость нефти превышала 100 долларов за баррель.
«Я сегодня впервые публично (это говорю – ред.). Было такое. Но бывшее армянское руководство, до Пашиняна, отказалось от этого», — добавил Лукашенко.
В декабре 2020 года в сети появилась запись разговора экс-президента Армении Сержа Саргсяна и лидера Белоруссии Александра Лукашенко о Нагорном Карабахе, в котором главы двух стран обсуждают возможные развития сценария при передаче 7 районов Карабаха Азербайджану.
В ходе беседы Саргсян заявляет, что готов выплатит президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву $6 млрд за отказ от этих районов.
«Дай ему районы (Карабаха), он (Алиев) тебе заплатит, он тебе предлагал 5 млрд на первом этапе», – говорит Лукашенко.