Կոտայքի Հրազդան համայնքում մեկնարկել են սանիտարական աղբավայրի շինարարական աշխատանքները, հայտնում են Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից։
Աղբավայրը կառուցվում է «Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզերի կոշտ կենցաղային թափոնների կառավարման ծրագրի» շրջանակում, այն առաջինն է։
«Նախատեսվում է կառուցել ԵՄ չափանիշներին ու ստանդարտներին համապատասխան սանիտարական աղբավայր՝ իր բոլոր ենթակառուցվածքներով, այդ թվում՝ հողի, ստորգետնյա ջրերի և օդի աղտոտվածության բացառման համար նախատեսված ենթակառուցվածքներով, ինչպես նաև ադմինիստրատիվ շենքերով ու ճանապարհային ուղիներով»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
ՏԿԵ-ից հայտնում են, որ Կոտայքի Ակունք և Գեղարքունիքի Մարտունի համայնքներում կկառուցվեն աղբի փոխաբեռնման կայաններ։
Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն €11 մլն է, որից €5.5 մլն-ը վարկային միջոց է, €5․5 մլն-ը` դրամաշնորհ: Շինարարությունը նախատեսվում է ավարտել 2022 թվականին։

15 Апрель 2021 - 15:17 AMT
В общине Раздан Котайкской области Армении, на территории действующей мусорной свалки общины Раздан, стартовали строительные работы нового мусорного полигона.
Первый в Армении санитарный полигон строится в рамках «Программы управления твердыми бытовыми отходами Котайкской и Гегаркуникской областей». Планируется построить мусорный полигон, соответствующий санитарным стандартам ЕС, и во всех населенных пунктах двух областей внедрить эффективную систему вывоза мусора.
Строительство софинансируется Европейским Союзом, Европейским банком реконструкции и развития и Фондом энергосбережения и экологического партнерства в Восточной Европе (E5P).
Отмечается, что строительство мусорного полигона позволит осуществить работы по сбору и переработке твердых отходов, а также обеспечит высокую экологическую и социальную полезность для жителей и бизнеса. Радикально будет решена одна из важнейших экологических проблем Гегаркуникской области – освобождение озера Севан и его бассейна от угрозы загрязнения бытовыми отходами.
Общий бюджет проекта составляет 11 млн евро, из которых 5.5 млн евро – кредит, а 5.5 млн евро – грант. Строительство планируется завершить в 2022 году.