Կառավարությունն ընդունել է Ամանորի արձակուրդը 5 օրով կրճատելու մասին Էկոնոմիկայի նախարարության նախագիծը՝ պայմանով, որ այն դեռ երկարատև և մանրամասն պետք է քննարկվի։
Նախագծով առաջարկցվում է «ՀՀ տոների և հիշատակի օրերի մասին» օրենքում փոփոխություն անել և աշխատանքային սահմանել հունվարի 2-ը, 3-ը, 4-ը, 5-ը և 7-ը։
«Տոն և հանգստյան օրերը, պայմանավորված ոչ աշխատանքային լինելու հանգամանքով, իրենց ազդեցությունն են թողնում ինչպես համախառն ներքին արդյունքի, այնպես էլ տնտեսության հիմնական ոլորտների արտադրանքի թողարկման ծավալների վրա, արտաքին տնտեսական գործունեության իրականացման, ինչպես նաև տեղական և օտարերկյա գործընկեր կազմակերպությունների հետ պայմանագրային հարաբերությունների իրականացման»,- ասվում է նախագծի հիմնավորման մեջ։
Ըստ նախարարության հաշվարկների՝ օրենքի ընդունման դեպքում 88․6 մլրդ դրամով կավելանա համախառն ներքին արդյունքը, առևտրի թողարկումը՝ 47․5 մլրդ դրամով։
Նման տեսքով նախագիծն ընդունելուն դեմ է եղել միայն աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը։
Հայաստանում պարբերաբար քննարկվում է Ամանորի արձակուրդը կրճատելու թեման։ Կառավարության նիստում օրենքի նախագիծն ընդունելուց առաջ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ևս հայտարարել է, որ այն ընդունվում է՝ «հասկանալու համար, թե ինչ հանրային համաձայնություն կարող է ձևավորվել» հարցի շուրջ։

15 Апрель 2021 - 11:03 AMT
Правительство Армении приняло проект Минэкономики РА о сокращении новогодних праздников на 5 дней при условии, что он будет подробно обсуждаться в течение длительного времени.
Пакет предложений по законодательным изменениям в закон «О праздниках и памятных датах» предполагает сокращение новогодних каникул, сделав рабочими 2, 3, 4, 5 и 7 января, и оставив нерабочими 31 декабря, 1 и 6 января.
Новогодние каникулы в Армении отмечаются с 31 декабря до 7 января включительно. 6 января отмечается как Рождество, а 7 января – как День поминовения усопших, следующий за большим церковным праздником. В стране неоднократно поднималась тема сокращения новогодних каникул.
В проекте говорится, что большое количество выходных дней влияет на экономическую ситуацию в стране. По данным Минэкономики, принятием закона ВВП Армении вырастет на 88.6 млрд драмов или 1.2%, объем валовой продукции вырастет на 123 млрд драмов, из которых торговля вырастет на 47.5 млрд драмов.
Только министр труда и социальных вопросов Месроп Аракелян был против принятия проекта в такой форме.