Ի պատասխան ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի նոյեմբերի 17-ի հայտարարության՝ Անվտանգության խորհրդի գրասենյակը գաղտնազերծված փաստաթղթեր է հրապարակել:
Ապրիլի 14-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում հայտարարել է, թե ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի նոյեմբերի 17-ի իր հայտարարությունը, որ անհրաժեշտ է 2-3 օրվա ընթացքում պատերազմը կանգնեցնել, իրականության հետ որևէ աղերս չունի։ Գասպարյանն արձագանքել է վարչապետին և կրկին պնդել, որ պատերազմի 4-րդ օրն ասել է իշխանություններին, որ այն պետք է կանգնեցնել։ ԱԽ նիստերի արձանագրությունները կարող են կեղծվել և ներկայացվել իրենց համար ցանկալի տարբերակով։
Անվտանգության խորհրդի գրասենյակը նաև որոշ պարզաբանումներ է ներկայացրել․
«Դեռ նոյեմբերին Գասպարյանը հայտարարել էր. «Ես զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնին նշանակվել եմ հունիսի 8-ին, և արդեն հունիսի 12-ին վարչապետին, իսկ մի քանի օր անց նաև անվտանգության խորհրդին ներկայացրել եմ տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրադրության վերլուծությունը և մեր զինուժի կարողությունները»:
Սակայն Գասպարյանի նշանակմանը հաջորդած ԱԽ-ի՝ հունիսի 19-ի նիստին Գասպարյանը զեկուցողների ցանկում, ըստ կառույցի, չի եղել (նիստում երկու զեկուցող է եղել), ինչը հավաստում է ԱԽ-ի նիստի արձանագրությունը (քաղվածք № 1):
Հաջորդիվ Գասպարյանը հայտարարել է. «Պատերազմի չորրորդ օրը՝ անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ, ես ներկայացրի մեր կորուստները և ստեղծված իրադրության վերաբերյալ զինված ուժերի գնահատականը` նշելով, որ երկու-երեք օրվա ընթացքում անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռնարկել՝ պատերազմը կանգնեցնելու համար, հակառակ դեպքում այս ինտենսիվությամբ վարվող մարտական գործողությունների պարագայում մեր ռեսուրսները սեղմ ժամկետում կսպառվեն, և յուրաքանչյուր հաջորդ օրերի ընթացքում ունենալու ենք բանակցային գործընթացի համար ավելի ոչ բարենպաստ պայմաններ»:
Ներկայացվել են նաև ԱԽ-ի՝ 30.09.2021 թ. նիստին Օնիկ Գասպարյանի զեկույցից արձանագրված որոշ հատվածներ (տես՝ քաղվածք № 2), որոնցում Գասպարյանը հայտնում է. «Պարոն վարչապետ, ըստ էության, իրադրությունը մարտավարական առումով անփոփոխ է, այսինքն որևէ առաջընթաց հակառակորդը չի ունեցել … » հավելելով. « … Ամեն դեպքում զորքերը իրենց խնդիրը կատարում են, առավոտյան մի հատ փոքր հակահարված ձեռնարկեցինք Ջաբրայիլի ուղղությամբ, հաջողություններ ունեցանք … », եզրափակելով իր ելույթը՝ վերջինս նշել է. «Սա է իրավիճակը, շարունակում ենք մեր խնդիրը կատարել ու մինչև վերջ շարունակելու ենք կատարել»:
«Պարզաբանման համատեքստում ներկայացվել է նաև ԱԽ-ի՝ 21.08.2020 թ. նիստի արձանագրությունը (տես՝ քաղվածք № 3), որում Օնիկ Գասպարյանը մասնավորապես ասում է. « … Արևելյան օպերացիոն ուղղությունում ….. և հյուսիս-արևելյան օպերացիոն ուղղությունում մենք կարողանում ենք առկա ուժերով ու միջոցներով «ոչ մի քայլ հետ» սկզբունքով հետ մղել, ձախողել հակառակորդի հարձակումը և ջախջախել նրա խմբավորումները, … » հավելելով, որ՝ « … Խնդիրների զգալի մասի լուծումը տեսնում եմ աշխարհազորի ստեղծման ու կայացման շրջանակներում … »: Սա արտահայտում է պարոն Գասպարյանի դիրքորոշումը ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ և առավել ամբողջական է դարձնում վերջինիս մոտեցումներն այս հարցում տվյալ պահի դրությամբ», – ասված է ԱԽ հայտարարությունում։

В ответ на заявление бывшего начальника Генштаба ВС Армении Оника Гаспаряна от 17 ноября 2020 года Совбез Армении расспространил заявление, в котором рассекретил некоторые документы.
14 апреля премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил в Национальном собрании, что заявление бывшего главы Генштаба ВС Оника Гаспаряна о необходимости прекращения войны в Нагорном Карабахе в течение 2-3 дней, сделанное 17 ноября 2020 года, не имеет ничего общего с реальностью. Гаспарян ответил премьер-министру, снова настаивая на том, что на 4-й день войны он сказал властям, что ее следует остановить. По словам Гаспаряна, протоколы заседаний Совбеза могут быть сфальсифицированы, представлены в желаемой ими версии.
Офис Совбеза Армении опубликовал некоторые разъяснения:
«Еще в ноябре Гаспарян заявил: «Я был назначен начальником Генерального штаба Вооруженных Сил 8 июня сего года, и уже 12 июня я представил премьер-министру РА, а через несколько дней и Совету безопасности анализ военно-политической ситуации в регионе, а также возможности наших вооруженных сил».
Однако на заседании Совета безопасности, последовавшего назначению Оника Гаспаряна, 19 июня, Гаспаряна не было в списке докладчиков (на заседании выступило двое), что подтверждает протокол заседания Совета безопасности.
Далее, Гаспарян заявил: «На четвертый день войны, на заседании Совета безопасности, я представил наши потери и оценку вооруженных сил о сложившейся ситуации, отметив, что в течение двух-трех дней необходимо принять меры, чтобы остановить войну, иначе в случае таких интенсивных боевых действий за короткий срок наши ресурсы будут исчерпаны, и с каждым последующим днем у нас будут все более неблагоприятные условия для переговорного процесса».
Касательно этого утверждения представляем некоторые запротоколированные выдержки из отчета Оника Гаспаряна на заседании Совета безопасности от 30.09.2021 года, в которых Гаспарян сообщает: «Господин премьер-министр, на самом деле ситуация в тактическом плане не изменилась, то есть противник не продвинулся…», добавив «… В любом случае войска выполняют поставленную перед ними задачу, утром мы предприняли небольшую контратаку в направлении Джабраила, мы добились успеха …», завершая свое выступление, последний отметил: «Такова ситуация, мы продолжаем выполнять поставленную перед нами задачу и выполним ее до конца».
В контексте данного разъяснения считаем необходимым представить также протокол заседания Совета Безопасности от 21.08.2020 года, в котором, в частности, Оник Гаспарян говорит: «…В восточном оперативном направлении…..и в северо-восточном оперативном направлении имеющимися силами и средствами по принципу «ни шагу назад» мы можем отразить, сорвать атаку врага и разгромить его группировки»., отразить атаку противника, сокрушить его группы…» добавив, что… «Я вижу решение большинства проблем в рамках создания и становления ополчения…»
Это выражает позицию Гаспаряна по создавшейся военно-политической ситуации и делает более целостными подходы последнего к этому вопросу на данный момент»․