Կորոնավիրուսի դեմ Pfizer-BioNTech պատվաստանյութով պատվաստվածներին 6-12 ամիս անց նոր՝ երրորդ դեղաչափը կարող է պահանջվել, իսկ հետո, հավանաբար, հարկ կլինի ամեն տարի պատվաստվել։ Այդ մասին հայտնել է ընկերության գործադիր տնօրեն Ալբերտ Բուրլան։
«Հավանական սցենարն այն է, որ 6-12 ամսվա ընթացքում 3-րդ դեղաչափը կարող է պահանջվել, իսկ հետո՝ ամեն տարի։ Բայց այդ ամենը դեռ հաստատում է պահանջում»,- ասել է նա, գրում է Interfax-ը։
Նա նշել է, որ պատվաստման կանոնավոր լինելը կախված կլինի այն հանգամանքից, թե վիրուսի որ շտամերը կտարածվեն։
Ըստ նրա՝ Pfizer-BioNTech պատվաստանյութը 6 ամսվա իմունիտետ է ապահովում, սակայն ժամանակի հետ պաշտպանությունը նվազում է։ Մասնագետներն այժմ ոչ թե կլինիկական փորձարկումների շրջանակում, այլ իրական պայմաններում պետք է ստուգեն, թե որքան է պահպանվում իմունիտետը։
Ապրիլի սկզբին Pfizer-ն ու BioNTech-ը հայտարարել են, որ Covid-19-ի դեմ իրենց պատվաստանյութը 91.3% արդյունավետություն ունի երկրորդ դեղաչափով պատվաստումից առնվազն 6 ամսվա ընթացքում։ Pfizer-ի փաստաթղթում նշվում էր, որ պատվաստանյութը 100 տոկոսանոց արդյունք է ցույց տվել նաև կորոնավիրուսի հարավամերիկյան շտամի դեմ։

16 Апрель 2021 - 07:42 AMT
Спустя 6-12 месяцев после вакцинации двумя дозами препарата Pfizer-BioNTech от Covid-19 привитым, возможно, потребуется третья доза, а затем вероятно, что прививаться придется ежегодно. Об этом сообщил исполнительный директор компании Альберт Бурла.
«Вероятный сценарий состоит в том, что где-то в промежутке 6-12 месяцев потребуется третья доза, а потом будет ежегодная ревакцинация. Но все это требует подтверждения», – заявил он, пишет «Интерфакс».
Бурла уточнил, что регулярность вакцинации будет зависеть от того, какие именно штаммы вируса будут распространены.
По его словам, вакцина Pfizer-BioNTech дает иммунитет на шесть месяцев, однако степень защиты ослабевает со временем. Он добавил, что специалистам лишь предстоит выяснить – в реальных условиях, а не в ходе клинических испытаний, как долго сохраняется иммунитет у человека, привитого двумя дозами препарата.
В начале апреля Pfizer и BioNTech объявили, что их вакцина от Covid-19 эффективна на 91.3% в период как минимум до шести месяцев после введения второй дозы препарата. В документе Pfizer отмечалось, что вакцина также показала стопроцентную эффективность против южноафриканского штамма коронавируса.