Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) տագնապալի է համարում կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակն աշխարհում։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ-ում ԱՀԿ ներկայացւցիչ Մելիտա Վույնովիչը։
«2021թ․ ապրիլի 12-ի դրությամբ, ԱՀԿ տվյալներով, աշխարհում կորոնավիրուսով վարակի 135,646,617 դեպք է գրանցվել և 2,930,732 մահ։ Այժմ 7-րդ շաբաթն անընդմեջ նկատվում է հիվանդության դեպքերի աճ, իսկ վերջին 4 շաբաթում՝ մահվան ելքով դեպքերի։ Սա տագնապալի իրավիճակ է, քանի որ ականատես ենք վիրուսի տարբեր շտամերի տարածմանը, սահմանափակման միջոցների չեղարկմանն ու երկրների միջև պատվաստանյութերի անարդար բաշխմանը»,-ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Վույնովիչը հավելել է, որ ուժի մեջ է ԱՀԿ հորդորը՝ անվտանգության միջոցներ պահպանելու միջազգային ուղևորություններում։
Նա նշել է նաև, որ կորոնավիրուսի «նոր տարբերակների հայտնաբերման և մտահոգություն առաջացնող» իրավիճակը արագ զարգանում է։
«ԱՀԿ-ն խորհուրդ է տալիս, որ դրանց տարածումը կանխելու համար ձեռնարկված միջոցները ժամանակի հետ վերանայվեն և հիմնված լինեն համավարակային իրավիճակի և պայմանների վրա»,- ասել է նա։
Հայաստանում ապրիլի 19-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 208,818-ի։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 3895 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 982։

19 Апрель 2021 - 14:44 AMT
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) считает тревожной тенденцией рост уровня заболеваемости и смертности от коронавируса в последние недели. Об этом заявила представитель ВОЗ в РФ Мелита Вуйнович.
«На 12 апреля 2021 года, по данным ВОЗ, во всем мире было зарегистрировано 135,646,617 случаев коронавируса и 2,930,732 смертей. Сейчас мы наблюдаем рост числа случаев заболевания в течение семи недель подряд и рост числа смертей за четыре недели. Прошлая неделя была четвертой по количеству новых случаев за одну неделю. Это тревожные тенденции, поскольку мы продолжаем видеть влияние появления вариантов вируса, отмены ограничительных мер и несправедливого внедрения вакцины между странами», – подчеркнула она, пишет ТАСС.
Вуйнович заявила, что ВОЗ по-прежнему рекомендует уделять первоочередное внимание оценке рисков и мерам безопасности при международных поездках.
Вуйнович подчеркнула, что ситуация с выявлением новых, «вызывающих обеспокоенность» вариантов коронавируса быстро развивается. «ВОЗ рекомендует, чтобы любые меры, введенные для ограничения их распространения, пересматривались с течением времени и базировались на эпидемиологической ситуации и условиях», – добавила представитель организации.
Случаи коронавируса в мире достигли 141 млн, за все время умерли более 3 млн человек, более 80 млн человек выздоровели.