Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Ադիլ Ղարաիսմաիլօղլուն հայտարարել է, որ սկսվել է Ադրբեջանից դեպի Նախիջևան ճանապարհի կառուցումը։ Այդ մասին նա ասել է թուրքական Yeni Safak-ին տված հարցազրույցում, գրում է Moscow-Baku-ն։
Ըստ թուրք նախարարի` հարկավոր է նաև սկսել երկաթգծի կառուցումը Կարսից մինչև Դիլուջու անցակետ, որը Նախիջևանի հետ սահմանին է։
«Հարկավոր է նաև արդիականացնել Նախիջևանի երկաթուղիները և դրանից հետո սկսել ուղիղ երկաթգծի կառուցումն Ադրբեջանից դեպի Նախիջևան՝ այդպիսով ապահովել Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ երկաթուղային կապը, այլ ոչ թե Վրաստանի տարածքով»,- ասել է նա։
Ղարաիսմաիլօղլուն նաև հավելել է, որ Բաքուն մտադիր է սկսել երկաթուղու կառուցումը դեկտեմբերին, սակայն Անկարան առաջարկել է սկզբից ավարտել ավտոմոբիլային ճանապարհի կառուցումը, հետո անցնել երկաթուղու շինարարությանն Ադրբեջանից դեպի Նախիջևան։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մշտապես խոսում է «Նախիջևանի միջանցքի» մասին` նշելով, որ այն առաջիկայում անպայման կբացվի՝ հղում անելով նոյեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության վրա։ Հայկական կողմը հայտարարել է, որ Հայաստանը պատրաստ է ապահովել հաղորդակցությունը Նախիջևանի հետ, սկայն միջանցքի մասին խոսք չկա։

20 Апрель 2021 - 08:06 AMT
Началось строительство дорожной инфраструктуры из Азербайджана в Нахиджеван. Об этом заявил 19 апреля министр транспорта и инфраструктуры Турции Адыль Караисмаилоглу, пишет турецкая газета Yeni Safak.
Караисмаилоглу заявил, что обсудил ранее с вице-премьером Азербайджана вопрос о строительных работах, призванных обеспечить сообщение между Азербайджаном и Нахиджеванской автономной республикой, пишет Moscow-Baku.ru.
По словам турецкого министра, также необходимо начать строительство железной дороги из турецкого Карса до пропускного пункта Дилуджу на границе с Нахиджеваном. Для этого, как отметил Караисмаилоглу, необходимо провести модернизацию железных дорог в Нахиджеванской автономной республике и начать строительство прямой железной дороги из Азербайджана в Нахиджеван, «таким образом, обеспечить железнодорожное сообщение между Турцией и Азербайджаном напрямую, а не через Грузию». По его словам, Баку планирует строительство указанной железной дороги в декабре, однако Анкара предложила сначала завершить строительство автомобильной дороги, а затем перейти к прокладке железной дороги из Азербайджана в Нахиджеван.
Однако «напрямую» обеспечить такое сообщение Азербайджану и Турции не удастся, так как транспортная артерия обязательно должна будет пересечь территорию Армении, железные дороги которой переданы российской государственной компании РЖД. Безопасность движения по данному маршруту будет обеспечиваться российскими пограничными и специальными службами.