Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի ադրբեջանական գլխավոր հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ՀՀ ամբողջ բնակչության մասին ուժի, պատերազմի բացահայտ սպառնալիքներով ելույթին, հայտարարել է, որ դա ցեղասպան քաղաքականության ապացույց է։
Նշվում է, որ, նկատի ունենալով Հայաստանի ինքնիշխան Հանրապետության տարածքը, Ալիևը խոսել է, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցք» ստեղծելու և Հայաստանի բնակչության դուրս շպրտելու մասին՝ անկախ Հայաստանի կամքից: Ադրբեջանի նախագահը նաև նշել է. «Բոլոր ուժերը մոբիլիզացված են ծրագիրն իրագործելու համար: Այսպիսով, 101 տարի անց ադրբեջանական ժողովուրդը վերադառնում է գրավված Զանգեզուր»:
«Դրանից առաջ էլ՝ 2021թ. ապրիլի 12-ի և 13-ի ելույթներով, օրինակ, Ալիևը բացահայտ նշել է, որ ՀՀ-ում ու Արցախում ապրող սովորական մարդիկ, ամբողջ հայ ժողովուրդն ունեն հոգեբանական խեղումներ, թույնով են լցված, անհասկացող են, վայրենի են, մեծամիտ են, չունեն բարոյականություն և այլն: Փոխարենը՝ ի ցույց է դնում, իր կարծիքով, Ադրբեջանի ժողովրդի առավելությունները, նրանց հայ ժողովրդի հետ համեմատությամբ համարում դասով, բարոյականությամբ ու հոգեբանությանբ առավել բարձր:
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի նախագահի ապրիլի 20-ի հարցազրույցը ցեղասպան քաղաքականության ապացույց է, այն պարունակում է միջազգային իրավունքով բարցարձակ արգելված՝ ՀՀ ամբողջ բնակչությանն ուղղված ահաբեկումներ են: Այս ամենն իրականացվում է պատմական փաստերի բացահայտ աղավաղմամբ՝ ներկայացնելով Զանգեզուրը իբր ադրբեջանական պատմական տարածք»,-ասվում է ՄԻՊ հայտարարության մեջ:
ՄԻՊ-ը հատուկ արձանագրել է, որ Ադրբեջանի նախագահը 2020թ. պատերազմից հետո հատկապես հայտարարություններ է անում, որոնք ֆաշիստական քաղաքականության վկայություն են: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի նախագահն այսկերպ պետական բարձրագույն մակարդակով զարգացնում է էթնիկ ատելություն, այսինքն՝ հայատյացություն:
ՄԻՊ ուսումնասիրությունները հաստատում են, որ Բաքվի նման պետական քաղաքականությունն է ընկած պատերազմի ընթացքում ու դրանից հետո հայ քաղաքացիական անձանց ու զինծառայողների նկատմամբ ադրբեջանական ԶՈւ վայրագությունների, կենդանի մարդկանց գլխատումների, խոշտանգումների և այլ պատերազմական հանցագործությունների հիմքում:
Նշվում է, որ Սյունիք այցերը վկայում են՝ ադրբեջանական զինվորականները կրակում են խաղաղ բնակավայրերի հարևանությամբ, բացահայտ ահաբեկում խաղաղ բնակիչներին ու երեխաներին՝ անգամ ձեռքով համապատասխան նշաններ անելով:
«Միջազգային կառույցները պարտավոր են հաշվի առնել, որ նրանց լռությունն էր, որ պատերազմի ընթացքում նպաստեց ադրբեջանական ավելի մեծ դաժանությունների, իրավունքների անհավանական կոպիտ խախտումների: Անհրաժեշտ է վճռական, իրական արդյունք ապահովող միջոցներով կանխել ադրբեջանական ցեղասպան ու ֆաշիստական քաղաքականությունը, հայատյացության ու թշնամանքի պետական քարոզը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ադրբեջանական հեռուստաընկերություններից մեկին հայտարարել է, որ Ադրբեջանը «կիրագործի Զանգեզուրի միջանցքի ստեղծման ծրագիրը՝ կուզի դա Հայաստանը, թե ոչ: «Եթե Հայաստանն ուզի, այդ հարցը պարզ կլուծվի, եթե չուզի՝ կլուծվի ուժով։ Ես ասում էի պատերազմի ժամանակ ու ասում եմ հիմա՝ նրանք պիտի «ռադ լինեն» մեր հողից բարի կամքով, թե չէ մենք նրանց դուրս կշպրտենք։ Այդպես էլ եղավ։ Նույնը լինելու է Զանգեզուրի միջանցքի հետ», – նշել է նա։

21 Апрель 2021 - 07:31 AMT
Омбудсмен Армении: Заявления Алиева о «Зангезурском коридоре» и изгнании армян – доказательства политики геноцида
Защитник прав человека Армении Арман Татоян сделал заявление относительно открытых угроз президента Азербайджана Ильхама Алиева о применении силы и войны в адрес Армении и армянского населения, озвученных в ходе интервью телеканалу AzTV 20 апреля.
Говоря о территории суверенной Республики Армения, Алиев заявил о создании так называемого «Зангезурского коридора» и изгнании населения Армении независимо от воли Армении. Президент Азербайджана также отметил: «Для реализации программы мобилизованы все силы. Таким образом, спустя 101 год азербайджанский народ возвращается в оккупированный Зангезур». А в своих выступлениях от 12 и 13 апреля Алиев открыто заявлял, что простые люди, живущие в Армении и Арцахе, весь армянский народ имеют психологические расстройства, «они полны яда, непонятны, дикари, высокомерны, не имеют морали» и т. д.
«Очевидно, что интервью президента Азербайджана от 20 апреля является доказательством политики геноцида, оно содержит запугивание всего населения Армении, что абсолютно запрещено международным правом. Все это делается путем откровенного искажения исторических фактов, представления Зангезура как азербайджанской исторической территории», – отметил Татоян.
По его словам, президент Азербайджана делает заявления, свидетельствующие о фашистской политике, особенно после войны в Карабахе осенью 2020 года.
Профессиональные исследования аппарата Защитника прав человека Армении подтверждают, что именно эта азербайджанская государственная политика лежала в основе зверств, обезглавливаний заживо, пыток и других военных преступлений, совершенных азербайджанскими Вооруженными силами против гражданского населения и военнослужащих армянской стороны во время и после войны.
Правозащитник Армении решительно призывает обратить внимание международных организаций, особенно тех, которые имеют правозащитные мандаты, на эти геноцидальные и фашистские заявления.
«Международные организации должны принять во внимание, что именно их молчание способствовало еще большему количеству азербайджанских зверств во время войны и невероятным грубым нарушениям прав человека. Именно поэтому президент Азербайджана делает такие абсолютно агрессивные заявления, которые подрывают основы международного права.
Необходимо решительными шагами предотвратить геноцидную и фашистскую политику Азербайджана, государственную пропаганду ненависти к армянам (армянофобию) и вражды, обеспечить реальные результаты, не допустить в будущем новых нарушений прав и новых военных преступлений»,- заявил омбудсмен Армении.