ԵԽԽՎ Մոնիտորինգի կոմիտեն հայտարարություն է ընդունել՝ կոչ անելով Ադրբեջանին անհապաղ վերադարձնել հայ գերիներին։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Ռուբեն Ռուբինյանը:
«ԵԽԽՎ Մոնիտորինգի կոմիտեն քիչ առաջ հայտարարություն ընդունեց՝ Ադրբեջանին կոչ անելով անհապաղ վերադարձնել հայ գերեվարվածներին», – ասվում է գրառման մեջ։
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում ներկայացրել է ամբողջական հայտարարությունը։ «Կոմիտեն վերստին նշում է, որ եռակողմ հայտարարության 8-րդ հոդվածը պարզորոշ մատնանշում է պահվող բոլոր անձանց փոխանակումը՝ առանց կարգավիճակի խտրականության, որը կողմերից մեկը տվել է այդ մարդկանց: Ընդգծելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի արտահայտած մտահոգությունները՝ կապված Ադրբեջանի կողմից ենթադրաբար 188 հայերի գերեվարման հետ՝ կոմիտեն կոչ է անում Ադրբեջանին ապահովել պահվող բոլոր հայ գերիների առանց հետաձգման ազատ արձակումը եւ հանձնումը Հայաստանի իշխանությունների հոգածությանը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Կոմիտեն կարծում է, որ անկախ միջազգային առաքելության ստեղծումը պատասխանատու կլինի քննելու հակամարտությունը և միջազգային իրավունքի ոտնահարումները վերջերս տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների ժամանակ, ինչն անչափ կարևոր է հաշտեցման և իրապես խաղաղության հաստատման համար: Մշակութային ժառանգությունը կարևոր է հակամարտության բոլոր կողմերի համար, և անհրաժեշտ մեխանիզմների անհապաղ ստեղծումը դրա պաշտպանությունը և վերափոխումը ապահովելու գործում առաջնահերթություն է: Ուստի, կոմիտեն հանձնարարել է Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրների միջև եղած հակամարտությունների հարցերով ենթահանձնաժողովին ավելի մանրամասն ուսումնասիրել այս երկու հարցերի կոնկրետ մեխանիզմները:
Կոմիտեն նաև կոչ է անում երկու կողմերին կառուցողաբար ներգրավվել համապատասխան միջազգային կառույցների, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետ աշխատանքներում այն տեսանկյունից, որ ամբողջությամբ իրականացվի եռակողմ հայտարարությունը, և սկսեն խաղաղ բանակցությունները:
ԵԽԽՎ գարնանային լիագումար նստաշրջանի օրակարգում ներառվեց «Հայ ռազմագերիների, այլ պատանդառու անձանց և ներքին տեղահանվածների» հարցը: Տեղի ունեցավ քննարկում, որը բանաձևի ընդունում չէր նախատեսում։

The Monitoring Committee of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) has called on Azerbaijan to release all Armenian prisoners of war, citing concerns expressed by the European Court of Human Rights with respect to 188 Armenians captured by Baku.
In a statement published on Thursday, April 22, the Committee expressed confidence that the national parliament of both countries can and should play an important role in the urgently needed confidence building measures, the reconciliation process and the resumption of concrete peace negotiations between the parties. It also welcomed the progress made with the implementation of the trilateral statement but expresses its concern about reports that not all persons detained in the context of this conflict have been exchanged. In addition, the Committee said both parties should reinforce their cooperation and communication aimed at demining the concerned areas, with a view to ensuring safety of civilians.
"The Committee reiterates that the clear intention of article 8 of the trilateral statement was the exchange of all detained persons, without distinction as to the status that these people assigned by one of the parties. Underscoring the concerns expressed by the European Court of Human Rights with respect to 188 Armenians allegedly captured by Azerbaijan the Committee calls upon Azerbaijan to ensure that all Armenian detainees are released without delay into the care of the Armenian authorities," the statement said.
"In the views of the Committee, the establishment of an independent international mission responsible for investigating the conflict and allegations of human rights and humanitarian law violations during the recent hostilities is essential to create an environment that is conducive to reconciliation and the establishment of genuine peace. Cultural heritage is important to all parties to the conflict and the urgent establishment of the necessary mechanisms to ensure its protection and renovation is a priority. The Committee has therefore charged its Sub-Committee on Conflicts between Council of Europe Member States to explore more in detail concrete mechanisms for these two issues."