Forbes-ի՝ ՌԴ ամենահարուստ 200 գործարարի 2021թ․ ցանկում 9 հայ կա։
«Մագնիտ» խոշորագույն մանրածախ ցանցի հիմնադիր և համասեփականտեր (մինչև 2018թ․) Սերգեյ Գալիցկին (Հարությունյան) 40-րդ հորիզոնականում է $3.5 մլրդ կարողությամբ։
«Տաշիր» ընկերությունների խմբի հիմնադիր և նախագահ 55-ամյա Սամվել Կարապետյանը, որը 2020-ին 39-րդն էր ցուցակում, 2021-ին զբաղեցրել է 46-րդ հորիզոնականը։ Հանդեսը նրա կարողությունը գնահատել է $3.3 մլրդ։
Առաջին անգամ ցանկում ընդգրկվել է ֆիքսված գների Fix Price խանութների համասեփականատեր Արտյոմ Խաչատրյանը, որը ռեթեյլերի արժեթղթերի վաճառքից հետո միլիարդատեր է դարձել։ Նա 49-րդ հորիզոնականում է $3.1 մլրդ կարողությամբ։
73-րդ տեղում է հայազգի միլիարդատեր Անդրեյ Անդրեևը (Օհանջանյանց)՝ Badoo ինտերնետ ծանոթությունների ծառայության հիմնադիրն է և ունի $1.9 մլրդ։
«Սկարտել» ընկերության հիմնադիր և սեփականատեր, ինչպես նաև Yota-ի բաժնետեր Ալբերտ Ավդոլյանը 115-րդ տեղում է, նրա կարողությունը $1 մլրդ է։
Նրան հաջորդում է «Վարդանյան, Բրոյթման և գործընկերներ» ընկերության նախագահ, RVVZ Foundation ընտանեկան հիմնադրամի համահիմնադիր, բարերար և «Ավրորա» հումաիտար մրցանկի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը, որի կարողությունը ևս գնահատվում է $1 մլրդ։
Նիկոլայ և Սարգիս Սարկիսով եղբայրները «ՌԵՍՕ Գարանտիա» ընկերության սեփականատերերն ու տնօրենների խորհրդի նախագահները, ցուցակում զբաղեցնում են համապատասխանաբար 141 և 142-րդ տեղերը։ Յուրաքանչյուրի կարողությունը գնահատավում է $850 մլն։
ABBYY ընկերությունների խմբի հիմնադիր և տնօրենների խորհրդի անդամ, iiko, Findo և Ayb հիմնադրամի համահիմնադիր Դավիթ Յանը 174-րդ տեղում է $700 մլն կարողությամբ։

9 бизнесменов армянского происхождения вошли в рейтинг 200 богатейших бизнесменов России по версии Forbes в 2021 году.
Так, основатель и совладелец (до 2018 года) крупнейшей розничной сети «Магнит» Сергей Галицкий (Арутюнян) занимает 40 место с состоянием в $3.5 млрд.
55-летний президент и основатель группы компаний «Ташир» Самвел Карапетян, занимавший в 2020 году 39 место, в 2021 году расположился на 46-м. Журнал оценил его состояние в $3.3 млрд.
Впервые в список вошел совладелец сети магазинов фиксированных цен Fix Price Артем Хачатрян, ставший миллиардером после продажи бумаг ретейлера. Он расположился на 49-м месте с состоянием в $3.1 млрд.
На 73-м месте миллиардер армянского происхождения Андрей Андреев (Оганджанянц) – основатель сервиса интернет-знакомств Badoo, у него $1.9 млрд.
Основатель и владелец компании «СКАРТЕЛ», а также держатель акций Yota Альберт Авдолян расположился на 115-м месте. Журнал оценил его состояние в $1 млрд.
За ним следует президент компании «Варданян, Бройтман и партнеры» и сооснователь семейного фонда RVVZ Foundation, партнер-учредителем Московской школы управления Сколково, меценат и соучредитель Гуманитарной премии «Аврора» Рубен Варданян. Его состояние так же оценивается в $1 млрд.
Братья Николай и Сергей Саркисовы – владельцы и председатели совета директоров «РЕСО-Гарантии» – занимают в списке 141 и 142 места соответственно. Состояние каждого из братьев оценивается в $850 млн.
Российский предприниматель армянского происхождения, основатель и член совета директоров группы компаний ABBYY, сооснователь iiko, Findo и фонда Ayb Давид Ян занимает 174-е место. Его состояние оценивается в $700 млн.
Суммарное состояние участников рейтинга 200 самых богатых составило $663 млрд. За последний год совокупное состояние участников списка выросло на $207 млрд.