Թուրքիան հայտարարել է, որ ԱՄՆ կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կարող է խանգարել Հայաստանի հետ հաշտեցման հնարավոր ջանքերին, գրում է Middle East Eye-ը։
The Wall Street Journal-ը և The New York Times-ը սեփական աղբյուրներին հղումով հայտնել են, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը մտադիր է պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։.
Թուրք պաշտոնյաները պնդում են, որ ԱՄՆ-ի այդ քայլն անարդյունավետ կլինի և էլ ավելի կթուլացնի երկկողմ հարաբերությունները, որոնք արդեն իսկ խարխլվել են մի քանի տարաձայնությունների պատճառով, այդ թվում՝ Անկարայի կողմից Ս-400 ռուսական համակարգերի գնման։
Բարձրաստիճան թուրք պաշտոնյաներից մեկը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ավարտից հետո իրական հնարավորություն կա առաջիկա ամիսներին ՀՀ և Թուրքիայի միջև հաշտեցման համար։
«Մենք ցանկանում ենք կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ։ Եթե մենք դրական դինամիկա տեսնենք, կկարողանանք բացել սահմանները։ Եթե այս պայմաններում ամերիկացիները 1915թ․ իրադարձությունները ցեղասպանություն անվանեն, դա կարող է սաբոտաժի ենթարկել ամբողջ գործաընթացը Կովկասում»,- ասել է պաշտոնյան։
Ըստ նրա՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ արտաքին քաղաքականության գծով գլխավոր խորհրդականը մարտին նմանատիպ ուղերձ է հղել ԱՄՆ ազգային անվտանգության գծով խորհրդական Ջեյք Սալիվանին։
Թուրքիան ամեն անգամ նման «զգուշացումների» մասին է սկսում խոսել, երբ օտարեկրյա պետությունները կամ նախագահը պատրաստվում են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։ Թուրքիայի ԱԳՆ-ն սովորաբար հետ է կանչում դեսպանին՝ բողոք հայտնելով դրա դեմ։

Turkey has claimed that the United States recognizing the Armenian Genocide could impede possible reconciliation efforts with Armenia, the Middle East Eye reports.
Several U.S. newspapers, including The New York Times, Wall Street Journal and The Associated Press, reported earlier on Thursday, April 22 that U.S. President Joe Biden would reveal the symbolic designation on April 24, the 106th anniversary of the beginning of the killings, becoming the first American president to do so.
Turkish officials maintained that the U.S. move would be counterproductive and diminish ties already damaged by a set of disagreements, including Ankara’s purchase of Russian S-400 missile systems.
One senior Turkish official said that after the end of hostilities in Nagorno-Karabakh in fall 2020, there was a real chance of a reconciliation between Turkey and Armenia in the coming months.
“We would like to normalize ties with Armenia. If we see a positive momentum, we could open the borders,” the senior Turkish official told Middle East Eye. “If Americans call the 1915 events as genocide in such circumstances, this could sabotage the entire process in the Caucasus."
The official said Erdogan's chief foreign policy adviser transmitted the same message to US National Security Adviser Jake Sullivan in March.
Warnings from Turkey arrive every time a foreign country or President is about to recognize the Armenian Genocide. The Turkish Foreign Ministry also normally summons the ambassador of said country to protest the move.