Ապրիլի 24-ին ընդառաջ, երբ աշխարհի հայերը ոգեկոչում են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, տեղի է ունենալու ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հեռախոսազրույցը։ Այդ մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում տեղեկացրել է լրագրող Ամբերին Զամանը՝ կիսվելով Anka լրատվական գործակալության նյութով։
The Wall Street Journal-ը և The New York Times-ը սեփական աղբյուրներին հղումով հայտնել են, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը մտադիր է պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։
Ապրիլի 22-ին Էրդողանը հայտարարել է, որ շարունակելու են պաշտպանել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Թուրքիայի դիրքորոշումը։
«Նախագահն ասել է, որ Թուրքիան կշարունակի պաշտպանել ճշմարտությունը նրանցից, ովքեր ստում են այսպես կոչված Հայոց ցեղասպանության մասին և սատարում այդ զրպարտությանը քաղաքական պատճառներով»,- տեղեկացրել է Էրդողանի գրասենյակը՝ Անկարայում Խորհրդակցական գերագույն խորհրդի նիստից հետո։

23 Апрель 2021 - 07:10 AMT
В преддверии 24 апреля, Дня памяти жертв Геноцида армян, состоится телефонная беседа между президентами США и Турции Джо Байденом и Реджепом Тайипом Эрдоганом, сообщила журналистка Амберин Заман в своем микроблоге в Twitter, поделившись материалом информационного агентства Anka.
The Wall Street Journal и The New York Times со ссылкой на источники в американской администрации сообщают, что президент США Джо Байден 24 апреля планирует официально признать Геноцид армян 1915 года в Османской империи.
При этом Эрдоган 22 апреля заявил, что страна продолжит отстаивать свою позицию касательно Геноцида армян в Османской империи.
«Господин президент сообщил, что Турция будет продолжать защищать правду от тех, кто лжет о так называемом геноциде армян и поддерживает эту клевету по политическим причинам», – сообщила канцелярия Эрдогана по итогам заседания высшего консультативного совета, состоявшегося в Анкаре.