Հայաստանում ապրիլի 23-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 212,114 -ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 715-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան ևս 19 դեպք է գրանցվել, 15-ը՝ կորոնավիրուսից, և 4 դեպք, երբ պացիենտներն ունեցել են կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 3984 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 995։
Ապաքինվել է ևս 1123 մարդ։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 192,281 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը 14,854 է։

The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 715 to reach 212,114 on Friday, April 23 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 1123 more people recovered, 15 patients died from Covid-19, while four others carrying the virus died from other causes in the past 24 hours.
A total of 4015 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 192,281 people have recovered, 3984 have died from the coronavirus in the country, while 995 others carrying the virus have died from other causes.