Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ընդգրկվել է Եվրախորհրդարանի՝ Թուրքիային առնչով 2019-2020թթ․ զեկույցում։ Այդ մասին հայտնել է Շվեդիայից ընտրված Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Չարլի Վեյմերսը։
«Շատ ուրախ եմ, որ Միջազգային հարաբերությունների կոմիտեն որոշել է ներառել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին դրույթը Եվրախորհրդարանի՝ Թուրքիային առնչով 2019-2020թթ․ զեկույցում։ Համերաշխության հիանալի դրսևորում գործընկերների կողմից»,- ասել է Վեյմերսը։
Թուրքիան շարունակում է ժխտողական քաղաքականությունը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում և մշտապես դիվանագիտական դեմարշներ է ձեռնարկում այդ փաստը ճանաչող պետությունների դեմ։

Признание Геноцида армян было включено в отчет Европейского парламента о докладах Комиссии по Турции на 2019-2020 годы. Об этом сообщил депутат Европейского парламента от Швеции Чарли Веймерс.
«Очень рад, что Комитет по международным отношениям решил включить признание Геноцида армян в отчет Европарламента о докладах Комиссии по Турции за 2019-2020 годы. Прекрасное проявление солидарности со стороны коллег», – отметил Веймерс.
Турция отрицает факт Геноцида армян и неизменно предпринимает дипломатические демарши в отношении государств, чьи официальные лица делают заявления о признании Геноцида.