Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ընդգրկվել է Եվրախորհրդարանի՝ Թուրքիային առնչով 2019-2020թթ․ զեկույցում։ Այդ մասին հայտնել է Շվեդիայից ընտրված Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Չարլի Վեյմերսը։
«Շատ ուրախ եմ, որ Միջազգային հարաբերությունների կոմիտեն որոշել է ներառել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին դրույթը Եվրախորհրդարանի՝ Թուրքիային առնչով 2019-2020թթ․ զեկույցում։ Համերաշխության հիանալի դրսևորում գործընկերների կողմից»,- ասել է Վեյմերսը։
Թուրքիան շարունակում է ժխտողական քաղաքականությունը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում և մշտապես դիվանագիտական դեմարշներ է ձեռնարկում այդ փաստը ճանաչող պետությունների դեմ։

The recognition of the Armenian Genocide has been included in the European Parliament Report on the 2019-2020 Commission Reports on Turkey, Member of the European Parliament from Sweden Charlie Weimers said in a tweet on Thursday, April 22, two days before the Armenian Genocide Remembrance Day.
"Very glad that the Foreign Relations Committee decided to include a recognition of the Armenian Genocide in the EU Parliament Report on the 2019-2020 Commission Reports on Turkey. Good show of solidarity by colleagues," Weimers wrote.