Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Հայաստան կժամանի Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի գլխավորած պատվիրակությունը:
Պատվիրակությունը կժամանի ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի հրավերով։ Պատվիրակության կազմում են Սենատում ներկայացված բոլոր քաղաքական խմբերի ղեկավարները:
Պատվիրակության կազմում է նաև Վալերի Բուայեն։ Այդ մասին նա ինքն է տեղեկացրել Twitter-ի իր միկրոբլոգում։
2011-ի դեկտեմբերի 22-ին Ֆրանսիայի ազգային ժողովը Վալերի Բուայեի առաջարկությամբ ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունն քրեականացնող օրինագիծը։ Օրինագիծը հետագայում ընդունվեց նաև Ֆրանսիայի սենատում։
Ֆրանսիական պատվիրակությունը հանդիպումներ կունենա ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի, ԱԺ խմբակցությունների և հանձնաժողովների ներկայացուցիչների հետ: Նախատեսվում են նաև հանդիպումներ ՀՀ վարչապետի, Հանրապետության նախագահի և Ամենայն հայոց կաթողիկոսի հետ:

The President of the French Senate Gérard Larcher will lead a delegation to Armenia to participate in events commemorating the 106th anniversary of the Genocide.
The French delegation will arrive in the country at the invitation of the President of the Armenian National Assembly, Ararat Mirzoyan.
Senator Valérie Boyer will also be visiting Armenia to pay tribute the memory of the victims at Tsitsernakaberd, the memorial complex in Yerevan, Boyer herself said in a tweet. Boyer has been a staunch supporter of the recognition of the Armenian Genocide, and a bill she authored was approved by the National Assembly in December 2011.