Հայկական կողմն ամեն ինչ կանի նախկին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի (ԼՂԻՄ) օկուպացված տարածները դիվանագիտական ճանապարհով վերադարձնելու համար։ Այդ մասին Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտարարել է ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում։
«Ինչ վերաբերում է տարածքներին, կարծում եմ՝ դուք գիտեք, որ ԼՂԻՄ տարածքը, որոշակի սահմաններով, ճանաչված է միջազգային հանրության կողմից, և մենք ամեն ինչ կանենք, որպեսզի դիվանագիտական ճանապարհով վերադարձնենք ԼՂԻՄ օկուպացված տարածքները», – ասել է Գրիգորյանը:
Նա հավելել է, որ ԼՂ հակամարտությունը վերջնական կարգավորված չէ և դա չի կարելի անել ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառմամբ։
«2020թ․ աշնանը գնալով ագրեսիայի, Ադրբեջանը խախտեց կարգավորման 3 հիմնարար սկզբունքից մեկը՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառումը»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ այդ հարցում հայկական կողմի հետ համակարծիք է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, որի վերջին հայտարարության մեջ նշվում է, որ ԼՂ կարգավորումը պետք է ընթանա «կողմերին լավ ծանոթ սկզբունքների և տարրերի հիման վրա»։
2020թ․ նոյեմբերի լույս 10-ի գիշերը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը եռակողմ հայտարարություն են ստորագրել Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների կասեցման մասին։ Ըստ դրա՝ Ադրբեջանը և Հայաստանը կանգ առան իրենց զբաղեցրած դիրքերում: Իսկ ՌԴ խաղաղապահները տեղակայվեցին ԼՂ շփման գծի երկայնքում և Հայաստանի հետ կապող միջանցքում: Պատերազմի ընթացքում հայկական կողմը տարածքային կորուստներ ունեցավ որոշ ուղղություններով, այդ թվում կորցրեց Շուշին և Հադրութը։ Բացի այդ, ըստ եռակողմ հայտարարության, հայկական կողմը հետ քաշեց զորքերը Աղդամից, Քարվաճառից և Լաչինից։

Армянская сторона сделает все, чтобы вернуть территории бывшей Нагорно-Карабахской автономной области (НКАО), оккупированные Азербайджаном во время войны осенью 2020 года. Об этом заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в интервью РИА Новости.
«Что касается территорий, то полагаю, вам известно, что территория Нагорно-Карабахской автономной области с определенными границами признана международным сообществом, и мы сделаем все, чтобы дипломатическим путем вернуть оккупированные территории НКАО», – отметил Григорян.
Он добавил, что прежде чем говорить о мирном соглашении с Азербайджаном, необходимо констатировать простой факт: карабахский конфликт не разрешен окончательно.
«Этот конфликт невозможно решить силой или угрозой применения силы. Прибегнув к военной агрессии в сентябре 2020 года, руководство Азербайджана нарушило один из трех основных принципов, лежащих в основе мирного урегулирования конфликта: принцип неприменения силы или угрозы силой. Существуют согласованные годами принципы, их составляющие, на которых и должно зиждиться урегулирование конфликта. В этом вопросе с нами солидарны также страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, в последнем совместном заявлении которых было подчеркнуто, что урегулирование конфликта должно происходить «на основе принципов и элементов, хорошо известных сторонам», – добавил секретарь Совбеза.