ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն իր աջակիցների հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ անվտանգության հարցերում ոչինչ չի արվում։ Հանդիպման մասին տեսանյութը հրապարակվել է նրա ֆեսյբուքյան էջում։
Նա նշել է, որ «գալիս է իշխանության` արժանապատիվ խաղաղություն հաստատելու»։
«Պատերազմից անցել է վեց ամիս, դուք որևէ քննարկում մեր խորհրդարանում լսե՞լ եք անվտանգության հարցերի շուրջ, կառավարության որևէ որոշում տեսե՞լ եք, որը կվերաբերի մեր զինված ուժերին»,- ասել է նա։
Քոչարյանը նշել է, որ խոսում են ինչ-որ բարեփոխումների մասին, սակայն վտանգը պահանջում է բոլոր ռեսուրսների և ոչ միայն Հայաստանի, այլ ամբողջ ազգի ռեսուրների մոբիլիզացիա։
«Հայաստանի իշխանությունը չի կարողանում տարբերել կարևորը ոչ կարևորից, առաջնայինը ոչ առաջնայինից»,- ասել է Քոչարյանը։
Նա նշել է, որ երկիրն այնպիսի վիճակում է, որ ամեն օր պատերազմի վտանգ կա և ամեն օր քայլեր պետք է ձեռնարկել այդ վտանգից խուսափելու, այն չեզոքացնելու համար։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ հունիսի 20-ին երկրում կայանլու են խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններ։ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել է, որ մասնակցելու է ընտրություններին։

Второй президент Армении Роберт Кочарян на встрече со своими сторонниками заявил, что планирует идти к власти, чтобы «установить достойный мир».
По его словам, в плане безопасности в стране ничего не делается.
«Прошло шесть месяцев после войны (в Нагорном Карабахе – ред.). Слышали ли вы какие-либо дебаты в нашем парламенте по вопросам безопасности, видели ли вы какие-либо решения правительства, касающиеся наших вооруженных сил?» – сказал он.
Кочарян отметил, что речь о каких-то реформах говорится, но опасность требует мобилизации всех ресурсов не только Армении, но и всего народа.
«Бегущая от ответственности власть должна как можно скорее лишиться власти. Основная функция власти принимать решения и нести ответственность за принятые решения. Власть, которая бежит от ответственности, говорит – народ, люблю тебя, но я не власть, не связывайте со мной надежды», – отметил Кочарян.
Он отметил, что страна находится в таком состоянии, что угроза войны существует каждый день, и ежедневно необходимо предпринимать шаги, чтобы избежать этой опасности, нейтрализовать ее.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян объявил, что 20 июня в стране пройдут досрочные парламентские выборы. Второй президент Армении Роберт Кочарян заявил, что примет участие в выборах.