Կիպրոսի պաշտպանության նախարար Խարալամբոս Պետրիդիսը Հայաստան կժամանի Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով, գրում է Cyprus Mail-ը։
Նշվում է, որ Պետրիդիսը ծաղկեպսակ կդնի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրում, ինչպես նաև կայցելի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ։ Նա նաև կայցելի հայկական մշակութային ժառանգությանը նվիրված ցուցահանդես։
Այցի շրջանակում նախատեսվում է Կիպրոսի ՊՆ ղեկավարի հանդիպումը ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԱԳ նախարար Արա Այվազյանի և պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի հետ։
1975-ին Կիպրոսը դարձավ առաջին եվրոպական երկիրը, որը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը և ապրիլի 24-ը հռչակեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր։
Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Հայաստան կժամանի Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի գլխավորած պատվիրակությունը:

Cypriot Defense Minister Charalambos Petrides will arrive in Yerevan to represent President Nicos Anastasiades at events commemorating the memory of the victims of the Armenian Genocide on April 24, Cyprus Mail reports.
In Yerevan, Petrides will lay a wreath at the monument for the Genocide victims and visit the Genocide museum. He will also attend an exhibition dedicated to Armenian cultural heritage.
During his visit, the minister will hold meetings with President Armen Sarkissian, Prime Minister Nikol Pashinyan, Foreign Minister Ara Aivazian and Defense Minister Vagharshak Harutyunyan.
In 1975, Cyprus became the first European country to recognize the Armenian Genocide and declare April 24 as a National Remembrance Day of the Armenian Genocide in Cyprus.