Կիպրոսի պաշտպանության նախարար Խարալամբոս Պետրիդիսը Հայաստան կժամանի Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով, գրում է Cyprus Mail-ը։
Նշվում է, որ Պետրիդիսը ծաղկեպսակ կդնի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրում, ինչպես նաև կայցելի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ։ Նա նաև կայցելի հայկական մշակութային ժառանգությանը նվիրված ցուցահանդես։
Այցի շրջանակում նախատեսվում է Կիպրոսի ՊՆ ղեկավարի հանդիպումը ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԱԳ նախարար Արա Այվազյանի և պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի հետ։
1975-ին Կիպրոսը դարձավ առաջին եվրոպական երկիրը, որը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը և ապրիլի 24-ը հռչակեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր։
Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Հայաստան կժամանի Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի գլխավորած պատվիրակությունը:

Министр обороны Кипра Хараламбос Петридис прибудет в Армению для участия в мероприятиях, посвященных 106-й годовщине Геноцида армян, пишет Cyprus Mail.
Сообщается, что Петридис возложит венок к памятнику жертвам Геноцида и посетит Музей геноцида армян. Он также посетит выставку, посвященную армянскому культурному наследию.
В ходе визита министр проведет встречи с президентом Арменом Саркисяном, премьер-министром Николом Пашиняном, главой МИД Ара Айвазяном и министром обороны Вагаршаком Арутюняном.
Ранее стало известно, что делегация во главе с председателем Сената Франции Жераром Ларше прибудет в Армению для участия в мероприятиях, посвященных 106-й годовщине Геноцида армян. Делегация рибудет по приглашению спикера Национального собрания Армении Арарата Мирзояна.
В 1975 году Кипр стал первой европейской страной, признавшей Геноцид армян и объявившей 24 апреля Днем национальной памяти о Геноциде армян на Кипре.