Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանին Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ հղած նամակում գրել է, որ իր բոլոր մտքերն ուղղված են պատմության զրկանքները կրած Հայաստանին։
Նա նշել է, որ հանուն արդարության և ճշմարտության պայքարը չի դադարի, քանզի այն միայն հայերի պայքարը չէ:
«Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին իմ բոլոր մտքերն ուղղված են պատմության զրկանքները կրած Հայաստանին։ Մտովի հայ ժողովրդի, ցեղասպանությունից մազապուրծ եղածների և փախստականների հետ եմ, որոնց ժամանակին հյուրընկալեց Ֆրանսիան, և որոնց ժառանգները կերտեցին մեր երկիրը։ Մենք երբևէ չենք մոռանա։
Կցանկանայի հույզերով և արժանապատվությամբ լի այս օրը լինել ձեզ հետ: Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարին կից Զբոսաշրջության, արտերկրի ֆրանսիացիների և ֆրանկոֆոնիայի հարցերով պետքարտուղար պարոն Ժան-Բատիստ Լըմուանին խնդրել եմ ինձ ներկայացնել Երևանում Ցեղասպանության ոգեկոչման արարողությունների ընթացքում», – ասվում է նամակում։
Նա նշել է, որ ինչպես և հանձն էր առել, 2019 թվականից ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում պաշտոնապես ճանաչվել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր: Ֆրանսիայում ամենուր, ի հեճուկս համավարակով պայմանավորված սահմանափակումների, կնշվի մեր հանրապետական օրացույցում ընդգրկված այդ օրը։
«Այս ապրիլի 24-ին, առավել, քան ցանկացած մեկ այլ օր մեր երկու ժողովուրդները համախմբված են նույն հիշատակի շուրջ։ Ճշմարտությունն ընդունելով՝ անցյալը հիշելը, հարգանքի տուրքը հանգուցյալներին և ապրողների հիշողությունը հարգելը մեր պարտքն է՝ կանխելու մոռացումը, ժխտումը, սուտը: Պատմության ընթացքում ձեր կողքին հանձնառու լինելով՝ մենք ապագայի հանդեպ հանձնառու ենք նաև այսժամ, երբ Ձեր երկիրն անցավ տարածաշրջանը պատուհասած մահաբեր հակամարտության միջով, որտեղ չափազանց շատ արյուն է հեղվել։ Պետք է կերտել նոր՝ խաղաղության, բարգավաճման և հաշտության էջ։ Հանուն արդարության և ճշմարտության պայքարը, որ ձեզ հետ միասին մղել է և կշարունակի մղել Ֆրանսիան, չի դադարի, քանզի այն միայն հայերի պայքարը չէ։ Այն Ֆրանսիայի Հանրապետության եղբայրության սկզբունքի հիմքում է։
Տխրության, բայց նաև հույսի այս օրը, երբ միասին հիշում ենք մարտիրոսված ժողովրդի սոսկալի տառապանքները, Ֆրանսիային և Հայաստանին միավորում են բարեկամությունը և եղբայրությունը։ Հաճեցեք ընդունել, պարոն Նախագահ, հարգանացս գերագույն հավաստիքը»,- ասվում է Ֆրանսիայի նախագահի նամակում։
Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Հայաստան է ժամանել Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի գլխավորած պատվիրակությունը: Երևանում է նաև Ֆրանսիայի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Ժան-Բատիստ Լըմուանը։

24 Апрель 2021 - 07:08 AMT
В связи со 106-й годовщиной Геноцида армян в Османской империи президент Франции Эмманюэль Макрон направил письмо президенту Армении Армену Саркисяну, в котором отметил, что борьба во имя справедливости и правды не прекратится, поскольку это борьба не только армян. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
«В 106-ую годовщину Геноцида армян все мои мысли направлены к испытавшей исторические лишения Армении. Я мысленно с армянским народом, с теми, кто чудом спасся от Геноцида, и с беженцами, которых в свое время приняла Франция и потомки которых строили нашу страну. Мы никогда этого не забудем.
Хотел бы в этот преисполненный эмоций и достоинства день быть вместе с вами. Я попросил Госсекретаря по вопросам туризма, зарубежных французов и франкофонии Министерства Европы и иностранных дел господина Жан-Батиста Лемуана представлять меня в Ереване на церемониях памяти Геноцида», – отметил Макрон.
Он напомнил, что с 2019 года 24 апреля во Франции официально признано Днем памяти Геноцида армян, и сообщил, что во Франции везде, несмотря на обусловленные пандемией ограничения, будет отмечаться эта включенная в республиканский календарь дата.
«В день 24 апреля, более, чем в любой другой день, наши два народа объединены одной памятью. Принимая истину, наш долг помнить прошлое, воздавать дань уважения павшим и уважать память живущих, чтобы предотвратить забвение, отрицание, ложь. Будучи с вами в течение истории, мы ответственны за будущее также сейчас, когда ваша страна прошла через постигший регион губительный конфликт, в котором пролито чрезвычайно много крови. Нужно создавать новую страницу мира, процветания и примирения. Борьба во имя справедливости и правды, которую Франция вместе с вами вела и продолжит вести, не прекратится, поскольку это борьба не только армян. Она в основе принципа братства Французской Республики», – подчеркнул Макрон.
По его словам, «в этот день скорби, но также надежды, когда мы вместе вспоминаем ужасающие страдания подвергнутого мучениям народа», Францию и Армению объединяют дружба и братство.
Делегация во главе с председателем Сената Франции Жераром Ларше прибыла в Армению для участия в мероприятиях, посвященных 106-й годовщине Геноцида армян. В составе делегации – лидеры всех политических групп, представленных в Сенате, в том числе сенатор Валери Буайе, выступавшая против действий Айзербаджана и Турции в Нагорном Карабахе.