Մայիսին Բրիտանիայի խորհրդարան կներկայացվի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օրինագիծը։ Այդ մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Թիմ Լոութենը, որը և նախագծի հեղինակն է։
Նա հույս է հայտնել, որ օրինագիծը հավանության կարժանան խորհրդարանի երկու պալատում։
«Այս տարի Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրվա հետ կապված էմոցիաները շատ ավելի ուժեղ են, քանի որ թարմ է Լեռնային Ղարաբաղում նախորդ տարվա պատերազմի ցավը, որտեղ թուրքական կողմը զգալի դերակատարում ունեցավ․․․ Ողբերգական խորհրդանիշն այն է, որ թուրքերը 2020թ․ ներխուժեին Լեռնային Ղարաբաղ այն նույն օրը, երբ թուրքերը ներխուժեցին նորանկախ Հայաստան 100 տարի առաջ։ Պատմությունը կարևոր է»,-ասել է Լոութենը։
Նա հավելել է, որ 1915-ի մայիսին Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի կառավարությունները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ, որտեղ զանգվածային սպանությունները անվանել են «մարդկության և քաղաքակրթության դեմ հանցագործություն», ինչն այդ մակարդակի առաջին հայտարարությունն էր։ Իսկ 1916-ին բրիտանացի երկու պատմաբան և դիվանագետ Ջեյմս Բրայսի և Արնոլդ Թեյնբիի ջանքերով բրիտանական կառավարությունը հրատարակել է Հայոց ցեղասպանության ականատեսների վկայությունները՝ «Վերաբերմունքը հայերի հանդեպ Օսմանյան կայսրությունում, 1915-1916թթ․» վերնագրով։
«Չնայած այս ամենին և բազում այլ փաստերին, բրիտանական կառավարությունը մինչ օրս չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։ Ես կարծում եմ, որ մեր կառավարությունը պետք է վերջպես ճանաչի բազմադարյա բռնությունը, որի արդյունքում 1․5 մլն հայ է սպանվել ժամանակակից աշխարհի առաջին ցեղասպանության ժամանակ։ Մենք կշարունակենք լոբբինգն այս հարցում Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում»,-ասել է Լոութենը։
106 տարի է անցել Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությունից: Ապրիլի 24-ին ամբողջ աշխարհի հայերը ոգեկոչում են 1․5 մլն նահատակների հիշատակը։

В парламент Великобритании в мае будет внесен законопроект о признании Геноцида армян в Османской империи. Об этом заявил председатель группы дружбы Великобритания-Армения в британском парламенте Тим Лоутен, который подготовил законопроект.
Он выразил надежду, что законопроект будет поддержан в обеих палатах парламента.
«В этом году эмоции, связанные с Днем геноцида армян дня, намного сильнее, поскольку боль после прошлогодней войны в Нагорном Карабахе, в которой турецкая сторона сыграла значительную роль, очень свежа… Трагическим символом является то, что вторжение в Нагорный Карабах в 2020 году произошло точно в тот же день, когда турки вторглись в новую независимую Армению 100 лет назад. История важна», – отметил Лоутен.
Он добавил, что в мае 1915 года правительства Великобритании, Франции и России выступили с совместным заявлением, в котором массовые убийства были названы «преступлением против человечества и цивилизации», что стало первым заявлением такого уровня. А в 1916 году усилиями двух британских историков и дипломатов, Джеймса Брайса и Арнольда Тейнби, британское правительство опубликовало свидетельства очевидцев Геноцида армян под названием «Отношение к армянам в Османской империи, 1915-1916 годы».
«Несмотря на все это и многие другие факты, британское правительство до сих пор не признало Геноцид армян. Я считаю, что нашему правительству, наконец, пора признать многовековое насилие, в результате которого османы убили 1.5 млн армян во время первого геноцида в современном мире. Мы продолжим лоббирование в парламенте Великобритании в этом отношении», – сказал Лоутен.