Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի գլխավորած պատվիրակությունը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հարգանքի տուրք է մատուցել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի անունից ծաղկեպսակ է տեղադրվել։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ջոնաթան Լաքոթը։
«Աշխարհում քիչ են այս հուշահամալիրին համարժեք վայրերը։ Ցեղասպանությունը տեղի է ունեցել ավելի քան 100 տարի առաջ, սակայն նրա զոհերն այստեղ են՝ մեզ հետ»,- Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին նվիրված արարողության ժամանակ ասել է Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեն։
Նա նշել է, որ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր մուտք է գործել հուզմունքով լի՝ ծանոթ լինելով հայ ժողովրդի հետ կատարվածին, տեղեկացնում է Panorama.am-ը։
«Ես վստահ եմ, որ այստեղից մարդիկ փոխված են հեռանում։ Ժողովրդավարական հասարակություններում պահեր կան, երբ քաղաքական տարակարծությունները փոխում են իրենց իմաստը։ Եվ այսօր մենք այստեղ ենք՝ Սենատի տարբեր հանձնաժողովների նախագահների հետ միասին՝ փաստելու այդ հանգամանքը։ Ես հայ չեմ, ոչ էլ հայկական ծագում ունեմ, սակայն այս պահին սիրտս հայի սրտի պես է բաբախում»,- ընդգծել է նա։
Լարշեն նշել է՝ Ծիեռնակաբերդում անցյալն արձագանքում է ներկային։
«Այն հարձակումը, որին վերջերս ենթարկվեցին հայերը, և որն ուղեկցվում էր ատելությամբ, բռնությամբ ու վայրագություններով, սրբավայրերի պղծմամբ և ավերմամբ, թող այստեղ գտնեն այն պատասխանները, որոնք մարտահրավեր են անցյալից։ Այդ դեպքում, երբ թվում էր, թե սպառնալիքը մարել է, այն կրկին բռնկվեց»,- ասել է նա։
Ըստ ֆրանսիացի գործչի` 1915-ից հետո բազմաթիվ հայեր ապաստան են գտել Ֆրանսիայում, և պատկերացնում են, թե որքան են պարտական այդ մարդկանց։
«20 տարի առաջ Ֆրանսիան ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը։ Եվ մենք՝ եվրոպացի ֆրանսիացիներս երբեք չպետք է մոռանանք դա։ Մենք բոլորով միասին պետք է հիշենք մարդկային արժանապատվության և ժողովրդավարական արժեքների մասին։ Կեցցե Հայաստանի Հանրապետությունը»,- եզրափակել է խոսքը նա։
Ֆրանսիայի Սենատի պատվիրակության կազմում են Սենատի արտաքին հարաբերությունների, պաշտպանության և զինված ուժերի հանձնաժողովի նախագահ Քրիստիան Կամբոնը, «Հանրապետականներ» խմբակցության նախագահ Բրյունո Ռըտայոն, Սոցիալիստական խմբակցության նախագահ Պատրիկ Կանները, Ցենտրիստական խմբակցության նախագահ Էրվե Մարսեյը, Կոմունիստական խմբակցության նախագահ Էլիան Ասասին և Բնապահպանների խմբակցության նախագահ Գիյոմ Գոնտարը, Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը:Երևանում է նաև Ֆրանսիայի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Ժան-Բատիստ Լըմուանը։
Ընթերցեք նաև․ Մակրոն․ Հանուն արդարության և ճշմարտության պայքարը չի դադարի, քանզի այն միայն հայերինը չէ

По случаю 106-й годовщины Геноцида армян в Османской империи 24 апреля, чтобы почтить память 1.5 млн невинных жертв Геноцида, мемориальный комплекс «Цицернакаберд» в Ереване посетили председатель Сената Франции Жерар Ларше и возглавляемая им делегация.
Как сообщил посол Франции в Армении Джонатан Лакотт на своей странице в Facebook, от имени президента Франции Эмманюэля Макрона был возложен венок в память о невинных армянских жертвах.
«В мире мало мест, равных этому мемориалу. Геноцид произошел более 100 лет назад, но его жертвы здесь, с нами»,- заявил во время церемонии в «Цицернакаберде» Жерар Ларше.
Он отметил, что вошел в мемориал с волнением, будучи знаком с тем, что произошло с армянским народом, пишет Panorama.am.
«Я уверен, что люди уходят отсюда изменившимися. В демократических обществах бывают времена, когда политические различия меняют свое значение. И сегодня мы здесь вместе с председателями различных комитетов Сената, чтобы доказать этот факт. Я не армянин и не имею армянского происхождения, но сейчас мое сердце бьется как сердце армянина»,- подеркнул Ларше.
«Недавнее нападение на армян, сопровождавшееся ненавистью, насилием и зверствами, осквернением и разрушением святилищ… пусть здесь найдут ответы, которые являются вызовом из прошлого. В случае, когда казалось, что угроза утихла, она вспыхнула снова»,- отметил он.
По словам политика, после 1915 года многие армяне нашли убежище во Франции.
«Франция признала Геноцид армян 20 лет назад. И мы, европейские французы, никогда не должны этого забывать. Вместе мы должны помнить о человеческом достоинстве и демократических ценностях. Да здравствует Республика Армения!» – заключил Ларше.
В составе делегации председатель комитета Сената по международным отношениям, обороне и вооруженным силам Кристиан Камбон, глава фракции партии «Республиканцы» (Les Republicains) Брюно Ретайю, председатель Социалистической фракции (Socialiste, Ecologiste et Republicain) Патрик Каннер, председатель Центристской фракции (Union Centriste) Эрве Марсей, председатель Коммунистической фракции (Communiste, Republicain, Citoyen et Ecologiste) Элиан Асаси, председатель Экологической фракции (Еcologiste-Solidarite et Territoires) Гийом Гонтар, руководитель группы дружбы Франция – Армения Жильбер-Люк Девиназ.