Թուրքիայի խորհրդարանի պատգամավոր Կարո Փայլանը կարծում է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը չի կարող ամոքել հայ ժողովրդի վերքը. դա կարող է անել միայն Թուրքիայի խորհրդարանը։ Այդ մասին նա ասել է «ՍիվիլՆեթի» հետ զրույցում։
Նրա համոզմամբ՝ արդարությունը պետք է վերականգնվի այնտեղ, որտեղ այդ ոճրագործությունը կատարվել է։ Փայլանը նաև ընդգծել է Թուրքիայի ժողովրդավարացման կարևորությունը, որի համար նա պայքարում է:
Ավելի վաղ The Wall Street Journal-ը և The New York Times-ը սեփական աղբյուրներին հղումով հայտնել էին, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը մտադիր է պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։ Bloomberg գործակալությունը տեղեկացրել է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հեռախոսազրույցում հայտնել է նրան, որ մտադիր է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։

Garo Paylan, a Turkish-Armenian lawmaker from the Peoples' Democratic Party (HDP), believes that only Turkey's recognition of the Genocide can heal the wounds of the Armenian people.
In an interview with CivilNet, Paylan said U.S. President Joe Biden's expected acknowledgement can't remedy the Armenians' wounds. According to him, only the Turkish parliament and the Turkish President is capable of that.
Paylan noted that justice must be restored where the crime was committed. He said the democratization of Turkey is key, and although there is still a long way to go, he and his colleagues are fighting for that.