Ավստրալիայի ամենամեծ Նոր Հարավային Ուելս նահանգի ղեկավար Գլեդիս Բերեջիկլյանը կոչ է արեl երկրի իշխանություններին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։
«Ապրիլի 24-ին մենք հիշում ենք 1․5 մլն անմեղ մարդկանց, որոնք զոհ գնացին Օսմանյան կայսրությունում իրագործված Հայոց ցեղասպանությանը։ Մենք հիշում ենք նաև ցեղասպանության ակտերը, կատարված հունական և ասորական համայնքների դեմ»,- ասել է նա։
Նա հույս է հայտնել, որ Ավստրալիան կհամալրի այն երկրների շարքը, որոնք ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը։
Ավստրալական Սիդնեյում Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ Արդարության երթ է անցկացվել։
Սիդնեյում Արդարության երթի մասնակիցները կոչ են արել Ավստրալիային ճանաչել 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայերի, ասորիների և հույների ցեղասպանությունը։Քայլերթի մասնակիցների պաստառներին գրված էր՝ «Մեր վերքերը դեռ բաց են», «Այլևս երբեք», «Ճանաչեք Հայոց ցեղասպանությունը»։
Ցուցարարները երթի են դուրս եկել այն բանից հետո, երբ Ավստրալիայի վարչապետ Սքոթ Մորիսոնը կրկին չի օգտագործել ցեղասպանություն եզրույթը Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ իր ուղերձում։

Премьер крупнейшего австралийского штата Новый Южный Уэльс армянка Глэдис Береджиклян призвала Австралию признать Геноцид армян.
«24 апреля каждого года мы вспоминаем 1.5 миллиона невинных людей, погибших в результате Геноцида армян, совершенного Османской империей. Мы также помним акты геноцида, совершенные против греческой и ассирийской общин в регионе», – отметила Береджиклян.
Она выразила надежду на то, что Австралия пополнит ряды стран, признавших Геноцид армян.
В австралийском Сиднее местная армянская община 24 апреля организавала акцию, требуя, чтобы правительство Австралии признало Геноцид армян в Османской империи. К «Маршу за справедливость» присодинились также греки и ассирийцы.
Представители трех общин вышли на улицы после того, как премьер-министр Австралии Скотт Моррисон вновь отказался использовать термин «геноцид» в своем послании по случаю 106-й годовщины Геноцида армян.