ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույցում քննարկել են իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ։
Հեռախոսազրույցը կայացել է հայկական կողմի նախաձեռնությամբ, տեղեկացնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
«Շարունակվել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակի քննարկումը։ Գոհունակությամբ նշվել է, որ ռուս խաղաղապահների շնորհիվ իրվիճակը տարածաշրջանում շարունակում է կայուն և հանգիստ մնալ։ Կարծիքներ են փոխանակվել երկկողմ համագործակցության ակտուալ թեմաների շուրջ, այդ թվում՝ էներգետիկ ոլորտում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Բացի այդ, Փաշինյանը տեղեկացրել է Պուտինին ՀՀ-ում ներքաղաքական վիճակի զարգացումների մասին՝ հունիսին կայանալիք խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների մասով։
ՀՀ վարչապետի մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ զրուցակիցները քննարկել են նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության կետերի իրականացման ընթացքը՝ կարևորելով 8-րդ կետի լիարժեք կյանքի կոչման անհրաժեշտությունը, որը վերաբերում է ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց փոխանակմանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ հունիսի 20-ին երկրում կայանալու են խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններ։ Նա ասել է նաև, որ հրաժարական կտա ապրիլի վերջին տասնօրյակում, սակայն կշարունակի կատարել վարչապետի պարտականությունները։

24 апреля состоялся телефонный разговор премьер-министра Армении Никола Пашиняна с президентом РФ Владимиром Путиным, они обсудили ситуацию вокруг Нагорного Карабаха. Как сообщает пресс-служба Кремля, беседа состоялась по инициативе армянской стороны.
«Продолжено обсуждение ситуации вокруг Нагорного Карабаха. С удовлетворением констатировано, что благодаря усилиям российских миротворцев обстановка в регионе остается стабильной и спокойной. Проведен обмен мнениями по актуальным темам двустороннего сотрудничества, в том числе в сфере энергетики», – говорится в сообщении.
Как сообщает пресс-служба правительства РА, собеседники обсудили процесс реализации положений трехстороннего заявления по Карабаху от 10 ноября 2020 года, в частности, подчеркнув необходимость полноценной реализации 8-го пункта, который касается обмена военнопленными, заложниками и другими удерживаемыми лицами.
Кроме того, Пашинян информировал о развитии внутриполитической ситуации в Армении в связи с назначенными на июнь внеочередными парламентскими выборами.