Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի անդամ և նախկին փոխխոսնակ Քերոլայն Քոքսը, Ծիծեռնակաբերդում հարգելով Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակը, դիմել է ուղերձով և հայտարարել է, որ մեծ ճնշում են գործադրում, որ ՄԹ կառավարությունը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը։
«Նախ՝ շնորհակալություն եմ հայտնում Հայաստանի և Արցախի ժողովրդին, որովհետև դուք գտնվում եք հավատքի ու ազատության պայքարի ճակատում և շատ ծանր կորուստներ եք ունեցել դրա պատճառով:
Ես այստեղ եմ եկել զայրույթով, որովհետև մենք մեծ ճնշում ենք գործադրում, որ Միացյալ Թագավորության կառավարությունը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Կարող եմ ասել, որ Մեծ Բրիտանիայի կազմի մեջ գտնվող պետություններից մեկը՝ Ուելսը, ճանաչել է այն: Ուելսի մայրաքաղաք Քարդիֆում կա դրան նվիրված արձան, սակայն Միացյալ Թագավորությունը չի ճանաչել դեռ, և մենք պայքարում ենք դրա համար: Մենք պետք է ճանաչենք նաև ցեղասպանության փորձը, որն արվեց 91-94 թթ-ին և 2020-ին»,- ասել է նա, տղեկացնում է Ազգային ժողովի մամուլի ծառայությունը։
Նա հավելել է, որ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի վերջին գործողությունները համապատասխանում են ցեղասպանության բոլոր չափանիշներին:
«Իմ երրորդ ու վերջին ուղերձը սերն է: Ես ու շատ շատերն Անգլիայում սիրում ենք Հայաստանն ու Արցախը: Այս փոքր տարածքը տվել է շատ ակնառու գործիչներ: Ես այստեղ եմ նախ հիացմունքի, ապա՝ զայրույթի ու սիրո զգացումներով: Սա է իմ ուղերձը ձեր գեղեցիկ երկրին»,- եզրափակել է Քոքսը:
Մայիսին Բրիտանիայի խորհրդարան կներկայացվի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օրինագիծը։ Այդ մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Թիմ Լոութենը, որը և նախագծի հեղինակն է։ Նա հույս է հայտնել, որ օրինագիծը հավանության կարժանան խորհրդարանի երկու պալատում։

Член Палаты лордов Соединенного Королевства и бывший вице-спикер Кэролайн Кокс посетила 24 апреля мемориал «Цицернакаберд» в Ереване, почтив память жертв Геноцида армян.
После возложения цветов к вечному огню в память о жертвах Геноцида армян Кокс выступила с посланием, заявив, что оказывает большое давление на правительство Великобритании для признания Геноцид армян
«Прежде всего, я благодарю народ Армении и Арцаха за то, что стоите на передовой борьбы за веру и свободу и понесли из-за этого тяжелые потери. Я приехала сюда рассерженная, потому что мы оказываем большое давление на правительство Великобритании, чтобы оно признало Геноцид армян. Могу сказать, что это признала одна из стран, входящих в состав Великобритании, – Уэльс», – отметила Кокс.
Она напомнила, что в столице Уэльса, Кардиффе, Геноциду посвящен памятник.
«Но Соединенное Королевство еще не признало его, и мы боремся за это. Мы также должны признать попытку геноцида, имевшую место в 1991-94 и 2020 годах. Недавние действия Азербайджана и Турции соответствуют всем критериям геноцида.
Мое третье и последнее послание – любовь. Я и многие другие в Англии любят Армению и Арцах. Эта небольшая земля дала нам много выдающихся деятелей. Я здесь, во-первых, с чувством восхищения, а затем ярости и любви. Это мое послание вашей прекрасной стране», – отметила баронесса.
В парламент Великобритании в мае будет внесен законопроект о признании Геноцида армян в Османской империи, заявил председатель группы дружбы Великобритания-Армения в британском парламенте Тим Лоутен, который подготовил законопроект. Он выразил надежду, что законопроект будет поддержан в обеих палатах парламента.