Իսրայելը և Թուրքիան պատերազմի ընթացքում եղել են ոչ միայն զինտեխնիկայի մատակարարներ, այլև՝ կիրառողներ։ Նման հայտարարություն է հնչել «Զինուժ» հաղորդման՝ ՀՕՊ խնդիրներին ու հակառակորդի ԱԹՍ-ներին նվիրված եթերի ժամանակ։
«Իսրայելը և Թուրքիան մշտապես մատակարարել են Ադրբեջանի ԶՈւ-ին գերժամանակակից օդային հարձակման միջոցներ, շատ դեպքերում ոչ միայն համատեղ արտադրել և ստեղծել են այդ միջոցները, այլև մարտական գործողությունների ընթացքում անիմջական իրենց օպերատորներով, անձնակազմով աջակցել, և, այո, նաև կռվել են մեր Զինված ուժերի դեմ», – ասել է ԶՈւ ՀՕՊ զորքերի պետ, գեներալ-մայոր Արմեն Վարդանյանը։
Հայկական կողմը պատերազմի ժամանակ քննադատել է Իսրայելին Ադրբեջանին զենք վաճառելու համար ու անգամ հետ է կանչել դեսպանին ու մերժել է Թել-Ավիվի առաջարկած հումանիտար օգնությունը, սակայն մասկակցության վերաբերյալ մեղադրանքներ նախկինում չէին հնչել։
Իսրայելական մամուլից, սակայն, հայտնի է իսրայելցիների կողմից հայերի դեմ դրոն կիրառելու առնվազն մեկ միջադեպի մասին: 2017 թվականին Maariv-ը հայտնել էր, որ նույն տարվա հուլիսին, երբ Aeronautics Defense Systems ընկերության պատվիրակությունը բանակցում էր Բաքվի հետ մահապարտ ԱԹՍ-ների մատակարարման հարցի շուրջ, ադրբեջանցիները խնդրել են ցուցադրել դրա հնարավորությունները՝ հայերի դեմ գործարկելով։ Պատվիրակության ղեկավարները նույնը պահանջել են տեխնիկական հրահանգիչներից, սակայն վերջիններս հրաժարվեցին կիրառել դրոնը հայերի դեմ, և ղեկավարները ստիպված էին ինքներն անել դա։ Բավարար փորձ չունենալու պատճառով մենեջերները կործանել են մահապարտ 2 ԱԹՍ՝ առանց հայերին վնասելու։ Հրահանգիչները միջադեպից հետո լքել էին ընկերությունը։
Սկանդալից հետո երկրի ՊՆ-ն կասեցրել էր ADS արտահանման լիցենզիան, սակայն ավելի ուշ վերականգնել էր այն։

Израиль и Турция во время войны в Нагорном Карабахе осенью 2020 года не только поставляли военную технику Азербайджану, но и предоставляли специалистов для ее применения. Такое заявление прозвучало в выпуске армянской программы «Зинуж», посвященном проблемам ПВО и БПЛА противника.
«Израиль и Турция всегда поставляли самые современные средства воздушной атаки Вооруженным силам Азербайджана, во многих случаях не только совместно производили эти средства, но и принимали непосредственное участие в боевых действиях против наших ВС, предоставляя противнику своих операторов и личный состав», – заявил начальник войск ПВО Вооруженных сил Армении полковник Армен Варданян.
Во время войны в Карабахе армянская сторона критиковала Израиль за продажу оружия Азербайджану и даже отозвала посла и отвергла гуманитарную помощь, предложенную Тель-Авивом, но никаких обвинений в причастности к боевым действиям ранее не было.
Израильская пресса сообщает как минимум об одном инциденте, когда израильтяне участвовали в процессе использования беспилотников против армян. В 2017 году издание Maariv сообщило, что когда в Баку прибыла делегация Aeronautics Defense Systems с целью обсуждения нового контракта на поставку беспилотных летательных аппаратов, в том числе так называемых барражирующих боеприпасов, азербайджанские военные попросили, чтобы возможности новой техники были продемонстрированы в ходе реальных боевых действий против армянской армии. Руководители делегации потребовали от операторов выполнить просьбу азербайджанцев, однако те отказались, и руководителям делегации пришлось лично применить дрон против армян. Попытка применения этих БПЛА не привела к каким-либо жертвам, хотя цель и была поражена. Операторы, ответившие отказом на требование управлять барражирующим боеприпасом при атаке на армянских военных, позже уволились из компании.
После скандала Минобороны Израиля приостановило действие экспортной лицензии ADS, но позже восстановило ее.