Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն ապրիլի 24-ի իր ուղերձում նշել է, որ Կանադայի և ամբողջ աշխարհի հայ համայնքների հետ միասին հիշում է նրանց, որ նահատակվեց և տուժեց Հայոց ցեղասպանության ժամանակ։
«Մենք նաև հարգանքի տուրք ենք մատուցում նրանց ժառանգներին և բոլոր նրանց, ով շարունակում է ապրել այդ ցավով և կորուստներով։ Հայոց ցեղասպանությունը ցույց տվեց աշխարհին, թե ինչպիսի գին է այն վճարում բաժանման, օտարման և ատելության համար։ Կանադան վճռականորեն դեմ է և դատապարտում է ատելությունը, անհանդուրժողականությունը և այլատյացությունը»,-ասել է Թրյուդոն։
Նա ընդգծել է, որ Կանադայում ոգեշնչված են հայ ժողովրդի ոգով և ուժով, որը չի ընկրկել ի դեմս անասելի փորձությունների և հույսով ակնկալում է ավելի խաղաղ և արդար ապագա։
«Այս տարելիցին ես բոլոր կանադացիներին կոչ եմ անում մի պահ դադար առնել և հիշել Հայոց ցեղասպանության զոհերին և այդ սարսափները վերապրածներին: Մենք կշարունակենք հարգանքի տուրք մատուցել նրանց՝ պայքարելով ատելության դեմ, պաշտպանելով առավել խոցելիներին և աշխատելով մեր աշխարհն ավելի լավը դարձնել»,- ասվում է Թրյուդոյի հայտարարության մեջ։

24 Апрель 2021 - 16:45 AMT
Геноцид армян показал миру непомерную цену разделения, отчуждения и ненависти. Об этом говорится в послании премьер-министра Канады Джастина Трюдо по случаю 106-й годовщины Геноцида армян в Османской империи.
«Сегодня, в День памяти жертв Геноцида армян, мы присоединяемся к армянским общинам Канады и всего мира, чтобы вспомнить тех, кто погиб и пострадал от бесчеловечных действий, совершенных против армянского народа. Мы также чтим их потомков и всех тех, кто продолжает жить с болью, травмами и потерей в результате этой трагедии», – отметил Трюдо.
В послании говорится, что Канада решительно выступает против и осуждает ненависть, нетерпимость и ксенофобию.
«Сегодня мы подтверждаем нашу приверженность основным правам и достоинству всех людей и обязуемся продолжать работать с нашими партнерами, чтобы подобные зверства никогда не повторились. Мы по-прежнему вдохновляемся силой и духом армянского народа перед лицом невообразимых трудностей и с надеждой с нетерпением ждем более мирного, справедливого завтрашнего дня.
В эту мрачную годовщину я приглашаю всех канадцев сделать паузу, чтобы вспомнить жертв и тех, кто пережил ужасы Геноцида армян. Мы продолжим уважать их, борясь с ненавистью, защищая наиболее уязвимых и работая над тем, чтобы сделать наш мир лучше», – говорится в послании премьера Канады.