Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը նամակ է հղել Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքին համապատասխան ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները` ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակումը և անվտանգ վերադարձն ապահովելու համար:
Նամակում մասնավորապես ասվում է. «2020-ին, չնայած Covid-19 համավարակի պայմաններում գլոբալ հրադադարի պահպանման Ձեր կոչին և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում շարունակվող բռնությունը դատապարտող հայտարարությանը, չնայած միջազգային հանրության կողմից պատերազմն անհապաղ դադարեցնելու պարբերական կոչերին՝ Ադրբեջանի ռազմական-քաղաքական ղեկավարությունը լայնածավալ և միտումնավոր կերպով թիրախավորում էր քաղաքացիական բնակչությանն ու ենթակառուցվածքները՝ կոպտորեն ոտնահարելով մարդու իրավունքներն ու միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը:
Պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո հայ զինծառայողներ ու քաղաքացիական անձինք են գերեվարվել և ենթարկվում են խոշտանգումների ու արժանանում անմարդկային վերաբերմունքի Ադրբեջանի կողմից»:
Նշվում է, որ ՀՀ-ն Ադրբեջանին է փոխանցել բոլոր ռազմագերիներին: Այնուամենայնիվ, չափազանց կարևոր է, որ գերության մեջ գտնվող բոլոր ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց փոխանակումն իրականացվի «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքի կիրառմամբ, որն արհամարհվում է Ադրբեջանի կողմից:
«Մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտմամբ ներկայումս Ադրբեջանը շարունակում է մերժել ու խոչընդոտել պատանդառնված քաղաքացիական անձանց և ռազմագերիների վերադարձին: Հայաստանը բոլոր գերիների շուտափույթ վերադարձի հարցում աջակցություն է ակնկալում միջազգային գործընկերներից»,-ասվում է նամակում։
Պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Լիտվայի արտգործնախարար Գաբրիելյուս Լանդսբերգիսը հայտարարել է, որ հայ գերիների հարցում ԵՄ դիրքորոշումը հստակ է՝ նրանք պետք է վերադարձվեն։

Armenian President Armen Sarkissian has urged United Nations Secretary-General António Guterres to undertake all necessary measures to ensure the immediate release and safe return of Armenian prisoners of war from Azerbaijan.
In a letter sent to the UN chief, the Armenian leader said the year 2020 was specifically challenging for Armenia due to the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh (Nagorno-Karabakh) on September 27, with the active support and direct participation of Turkey.
Sarkissian reminded that in a gross violation of human rights and international humanitarian commitments, Azerbaijan currently rejects and hampers the return of civilians and prisoners of war, taken hostage during the war. Those people should have been released under a statement signed immediately after the end of hostilities which stipulated an exchange of POWs and other detained persons according to the principle "all for all", the President added.
"Armenia expects support from international partners in the issue of the quickest return of all the captives," Sarkissian noted.
"I appeal to you and the United Nations to undertake all necessary measures to ensure immediate release and safe return of prisoners of war in conformity with the international humanitarian law."