Ռուս-հայկական «Լազարյան ակումբը» կորոնավիրուսի դեմ ռուսական արտադրության «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակն է ուղարկել Արցախի բնակչության պատվաստման համար։
Ապրիլի 26-ին Մոսկվայից Երևան 7500 կրկնակի դեղաչափ «Սպուտնիկ V» է ուղարկել արցախցիների համար, որոնք գտնվում են ռուս խաղաղապահների պատասխանտվության գոտում, տեղեկացնում է ակումբի մամուլի ծառայությունը։
«2021-ի հունվարին ՌԴ Պետդուման կողմ է քվերակել «թեժ կետերում», այսպես կոչված չճանաչված պետություններում, Լեռնային Ղարաբաղի, Մերձդնեստրի, ԴԺՀ և ԼԺՀ քաղաքացիական բնակչության պատվաստմանն աջակցելու հորդորով ՌԴ կառավարությանը դիմելու իմ առաջարկին»,- ասել է ակումբի համակարգող, Պետդումայի պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինը։
Արցախի համար նախատեսված պատվաստանյութը կտրամադրվի ռուս բժիշկներին, որոնք արդեն ունեն խաղաղապահներին պատվաստելու փորձ։
Ակցիային աջակցել են Արցախի նախկին նախագահ Բակո Սահակյանը, ինչպես նաև նախկին նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Արկադի Ղուկասյանը։

Международный российско-армянский «Лазаревский клуб» направил в Республику Арцах (Нагорно-Карабахскую Республику» партию российской вакцины «Спутник V» против коронавируса. Об этом сообщает пресс-служба клуба.
«Утренним рейсом Аэрофлота 26 апреля из Москвы в Ереван для населения Нагорного Карабаха, находящегося в зоне ответственности Российского миротворческого контингента, отправлено 7500 двойных доз российской вакцины «Спутник V». Эта гуманитарная акция предпринята правительством России по инициативе и финансовой поддержке Международного российско-армянского «Лазаревского клуба», – говорится в сообщении.
Из Еревана вакцина будет направлена в Степанакерт.
Содействие акции оказывает экс-президент НКР Бако Саакян. Распорядителями расходования средств на эту цель выступили также экс-президенты Нагорного Карабаха Роберт Кочарян и Аркадий Гукасян.