Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կոչ է արել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին անհապաղ վերանայել իր հայտարարությունը, որտեղ նա ցեղասպանություն է որակել 1915-ին հայերի կոտորածները։
«Եթե ցեղասպանություն եք ասում, ապա ինքներդ հայելուն նայեք և գնահատական տվեք։ Կարելի է նույնիսկ չհիշատակել, թե ինչ է տեղի ունեցել բնիկ ամերիկացիների հետ»,- ասել է Էրդողանը։
Նա նաև կասկածի տակ է դրել 1915-ին սպանված հայերի քանակը, ասելով, թե սպանվել է մոտ 150,000 մարդ, բայց թիվն «ուռճացվել է՝ վերջից ավելորդ զրո ավելացնելով»։
Al Jazeera-ն գրում է, որ Բայդենի՝ ապրիլի 24-ի «պատմական հայտարարությունը ցասում է առաջացրել ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ դաշնակից Թուրքիայում, որը հայտարարել է, թե այն խորը վերք է բացել երկկողմ հարաբերություններում, որոնք առանց այդ էլ լարված էին մի շարք հարցերում»։
Էրդողանն ասել է նաև, որ իրեն տխրեցրել են Բայդենի խոսքերը Ցեղասպանության մասին:
«Այդ բառերը չունեն պատմական և իրավաբանական հիմք»,- ասել է նա՝ հիշեցնելով Թուրքիայի՝ «պատմաբանների համատեղ հանձնաժողով» ստեղծելու առաջարկը, գրում է Regionmonitor-ը։
Ըստ նրա՝ Բայդենի խոսքերը չեն արտահայտում իրականությունը: Էրդողանը նույնիսկ «հայերին է մեղադրել թուրքերին սպանելու մեջ», և ըստ նրա՝ «ապրիլի 24-ին մարդկային ողբերգության առումով ոչ մի բան տեղի չի ունեցել»:
Միաժամանակ, Թուրքիայի նախագահը հույս է հայտնել, որ Բայդենի հետ հունիսին նախատեսված հանդիպմանը նոր էջ կբացի երկու երկրի հարաբերություններում:
«Ապրիլի 24-ի հայտարարության ֆոնին մեր հարաբերությունները շատ հետ գլորվեցին: Հույս ունեմ, որ նախատեսված այցին կհաջողվի նոր էջ բացել մեր հարաբերություններում: Մենք Բայդենի հետ օտարներ չենք, մեր երկրները հարաբերություններ ունեն»,- ասել է Էրդողանը:
Ապրիլի 24-ին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ իր ուղերձում ցեղասպանություն է որակել 1915թ․ հայերի բնաջնջումը Օսմանյան կայսրությունում։ ԱՄՆ նախկին նախագահները խուսափում էին «ցեղասպանություն» եզրույթի կիրառումից։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган 26 апреля потребовал от президента США Джо Байдена отказаться от признания Геноцида армян.
В своих первых комментариях после заявления Байдена, сделанного 24 апреля, Эрдоган сказал, что лидер США «сделал необоснованные, несправедливые и неправдивые замечания по поводу печальных событий, которые произошли в нашей географии более века назад», пишет «Голос Америки».
Эрдоган выразил надежду, что Байден «как можно скорее откажется от этого неправильного шага».
«Если вы говорите о геноциде, то посмотрите в зеркало и дайте оценку себе. Об индейцах говорить не стоит, все и так известно. Так что вы не сможете прилепить ярлык «геноцид» к Турции. Относительно США могут быть открыты дискуссии по многим поводам, от Вьетнама до Ирака», – заявил Эрдоган.
Эрдоган назвал заявление Байдена «необоснованным» и вредным для двусторонних отношений. Он отметил, что Турция все еще стремится установить «добрососедские» отношения с Арменией, сообщает Al Jazeera.
Глава турецкого государства выразил уверенность, что заявление Байдена было сделано «под давлением радикальных армянских кругов и антитурецких групп».
Говоря о событиях 24 апреля 1915 года, Эрдоган заявил, что в этот день «ничего не произошло с точки зрения человеческой трагедии».