Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադառնալով Արավուսի հովվին ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից քաշքշելու և հարվածելու հանցավոր ոտնձգությանը, հայտարարել է, որ դա հաստատում է Սյունիքի շուրջ անվտանգության գոտու հրատապ անհրաժեշտությունը:
Այս տեղեկությունից անմիջապես հետո Մարդու իրավունքների պաշտպանն անմիջապես նախաձեռնել է փաստահավաք աշխատանքներ՝ ՄԻՊ աշխատակազմի Սյունիքի ստորաբաժանման ներգրավմամբ:
ՄԻՊ-ին ահազանգ ներկայացրած հովիվը տեղեկացրել է, որ 2021թ. ապրիլի 18-ին իր տանից մոտ 500 մետր հեռավորության արոտավայրում արածեցրել է 14 խոշոր ու մանր եղջերավոր կենդանիներ: Ժամը 17-18-ի սահմաններում, երբ հովիվը գտնվել է ադրբեջանական զբաղեցրած դիրքից մոտ 50 մետր հեռավորության վրա դեպի Արավուսն ընկած տարածքը, իրեն մոտեցել է ադրբեջանցի 3 զինված ծառայող:
Ըստ հովվի՝ ադրբեջանական զինծառայողները սկզբում զենքի ցուցադրմամբ սպառնացել են իրեն, ապա՝ նրանցից երկուսը քաշքշել են իրեն ու փորձել հարկադրաբար տեղափոխել ադրբեջանական զբաղեցրած դիրքի ուղղությամբ՝ դեպի խրամատը: Այդ ամբողջ ընթացքում ադրբեջանցի զինվորականներն անընդհատ հայհոյել ու սպառնացել են հովվին:
Այնուհետև, երբ տեսել են, որ հովվին օգնության են շտապում ՀՀ զինված ուժերի ծառայողներ, ադրբեջանցիներից երրորդը հարվածել է նրա աչքին՝ առաջացնելով կապտուկ, որից հետո անմիջապես հեռացել են իրենց դիրք:
ՄԻՊ աշխատակազմի փաստահավաք աշխատանքների ընթացքում պարզվել է նաև, որ ադրբեջանցիներն Արավուսի նույն հովվին նշված վայրում գոռգոռոցներով հայհոյանքներ են հնչեցրել նաև ապրիլի 20-ին՝ ժամը 19-ի սահմաններում, և սպառնացել հրազենի բացահայտ ցուցադրումով:
ՄԻՊ աշխատակազմն արձանագրել է նաև միջադեպի վերաբերյալ Արավուսի ղեկավարի ահազանգը ԶԼՄ-ներին:
Հովվի ընտանիքի անդամները, ինչպես նաև գյուղի այն բնակիչները, որոնք շտապել են նրան օգնելու, ՄԻՊ աշխատակազմին տեղեկացրել են նաև, որ նույնպես լսել են ադրբեջանական զինվորականների գոռգոռոցներ, այդ թվում՝ այն, որ ադրբեջանցիներն իրենց զբաղեցրած դիրքից տեղաշարժվել են դեպի հովիվը:
Արավուսի ղեկավարը ՄԻՊ աշխատակազմին տեղեկացրել է, որ գյուղի մի շարք բնակիչների տներ ադրբեջանական դիրքերից նույնիսկ 500 մետրից էլ քիչ հեռավորության վրա են (օրինակ՝ 100 կամ 200 մետր): Այս փաստն արձանագրել են նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ուսումնասիրություններն այդ վայրում:
«Տեղի ունեցածն ակնհայտորեն հաստատում է ՀՀ քաղաքացիների՝ Սահմանադրությամբ և միջազգայնորեն երաշխավորված իրավունքների կոպիտ խախտումները: Խոսքը վերաբերում է մարդկանց կյանքի, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության, սեփականության և կենսական կարևորության այլ իրավունքների մասին, իսկ կյանքի իրավունքի դեպքում՝ խախտման իրական վտանգի մասին: Այս միջադեպերն ակնհայտ հիմնավորում են ՄԻՊ-ի առաջարկը, որ ՀՀ քաղաքացիների իրավունքները երաշխավորելու նպատակով Սյունիքի շուրջ պետք է հրատապ ստեղծվի անվտանգության գոտի:
Մարզի գյուղերի հարևանությամբ և համայնքները միավորող ճանապարհներին ադրբեջանական զինվորականներ, ցուցանակներ ու դրոշներ չպետք է լինեն»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Այս միջադեպի մասին տեղեկությունները ՄԻՊ-ն առանձին կուղարկի միջազգային համապատասխան կառույցներին, ինչպես նաև կներառի անվտանգության գոտու հայեցակարգում:

Azerbaijani troops have attacked a shepherd in the village of Aravus in Armenia's Syunik province and dragged and beaten him, Human Rights Defender Arman Tatoyan said Monday, April 26 evening, stressing the need for a security zone in the province.
The shepherd submitted alarming complaints to the Staff of the Human Rights Defender, revealing that he was grazing 14 large and small cattle on a pasture about 500 meters from his house on April 18. Between 5 and 6 pm, when the pastor was some 50 meters away from the Azerbaijani position, three armed servicemen approached him.
According to the shepherd, the Azerbaijanis first threatened him with their weapons, and then two of them pulled him and tried to drag him to their trenches by force. During all this time, Azerbaijanis constantly cursed and threatened the pastor, Tatoyan said.
Then, when they saw Armenian servicemen rushing towards them, they hit the shepherd in the eye, causing a bruise, and immediately left for their position.
The Human Rights Defender’s fact-finding mission also established that the Azerbaijani military had shouted insults at the shepherd and threatened him in the same place on April 20.
"The RA Human Rights Defender specifically notes that the Azerbaijani servicemen committed a criminal attack on the Armenian border resident. This confirms gross violations of the internationally recognized rights of the citizens of Armenia, as well as rights enshrined in the Constitution of Armenia," Tatoyan said.
"These are rights to physical and psychological immunity; right to property and other vital rights, and in the case of the right to life, it is under the real risk of violation. These incidents clearly substantiates the Human Rights Defender's proposal on that a security zone must be immediately created around the Syunik province in order to guarantee rights of the Armenian citizens.
"There should be no Azerbaijani soldiers, signs or flags in the immediate vicinity of the Syunik villages and on the roads connecting the communities of the province."