Հայաստանը չի մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի Defender Europe 21 զորավարժությանը։ Պաշտպանության նախարարությունը վերահաստատել է նախկինում արված հայտարարությունը։
«Չնայած ավելի վաղ արված պաշտոնական պարզաբանմանը, ի պատասխան հարցումների, որոնք շարունակում են ստացվել լրատվամիջոցներից, ևս մեկ անգամ նշում ենք, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը չի նախատեսում ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումների մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի Defender Europe 21 զորավարժությանը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ նախարարությունը հայտնել էր, որ հայկական կողմը զորավարժության կազմակերպիչ կողմին խնդրել է վերանայել իրենց կայքում տեղադրված զորավարժության մասնակիցների ցանկը: 2021թ․ մարտին ՊՆ-ն հայտնել էր, որ Հայաստանի զինված ուժերի ներկայացուցիչները չեն մասնակցել ՆԱՏՕ-ի Defender Europe 21 զորավարժության պլանավորման գործընթացին, և պաշտպանության նախարարությունը չի նախատեսում Հայաստանի ԶՈւ ստորաբաժանումների մասնակցությունը զորավարժությանը։
Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները մասնակցում են ՆԱՏՕ-ի և ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների կողմից կազմակերպվող միայն այն զորավարժություններին, որոնք միջազգային խաղաղության և կայունության պահպանման բնույթի են և որոնց ընթացքում հնարավոր է պատրաստել խաղաղապահ ուժերին կամ միջազգային առաքելությունների համար պատրաստվող մասնագիտացված ստորաբաժանումները` ինժեներական և դաշտային հոսպիտալ:

27 Апрель 2021 - 11:07 AMT
ВС Армении не примут участие в учениях НАТО Defender Europe 21. Об этом говорится в заявлении Минобороны Армении.
«Несмотря на представленное ранее официальное разъяснение, в ответ на запросы, которые продолжают поступать от СМИ, мы еще раз отмечаем, что министерство обороны РА не предусматривает участия подразделений Вооруженных сил Армении в учениях НАТО Defender Europe 21», – говорится в сообщении.
В марте МО Армении уже заявляло, что ВС республики не собираются участвовать в учениях НАТО Defender Europe 21. Военное ведомство отметило, что ВС Армении принимают участие только в тех военных учениях НАТО, которые направлены на поддержание международного мира и стабильности. Кроме этого, представители Армении попросили организаторов учений пересмотреть список участников.
Армения участвует в международных миротворческих миссиях с февраля 2004 года в Косово, Афганистане, Ливане, Сирии. Деятельность армянских специалистов касается гуманитарного разминирования, предоставления медицинской помощи.
Учения Defender Europe 2021 начались в марте и будут продолжаться до июня включительно. В них принимают участие 28,000 военнослужащих из 26 стран, учения проходят на более чем 30 полигонах в более чем десятке стран.