Եվրամիության բոլոր երկրներն այսուհետ կընդունեն զբոսաշրջիկներին, որոնք կորոնավիրուսի դեմ պատվաստված կլինեն ЕМА-ի (Դեղամիջոցների եվրոպական գործակալություն) կողմից հավանություն ստացած պատվաստանյութերով։
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դե Լյայենն ասել է․ «Միանգամայն պարզ է, որ ԵՄ անդամ բոլոր 27 երկիրը կընդունեն բոլոր նրանց, ով պատվաստված է Դեղամիջոցների եվրոպական գործակալության կողմից հավանություն ստացած դեղամիջոցներով», գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա չի մանրամասնել, թե ինչ է նախատեսվում այլ դեղամիջոցներով պատվաստված լինելու դեպքում։ Ըստ ԵՄ ներկայացուցչի՝ ճամփորդությունների վերսկսման ժամկետները դեռ անմիջական կապ ունեն համաճարակային իրավիճակի հետ։
Այսօրվա դրությամբ ЕМА-ն հավանոթյուն է տվել կորոնավիրուսի դեմ 4 պատվաստանյութի՝ Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnson ընկերությունների արտադրության։ Ռուսական «Սպուտնիկ V»-ն դեռ ուսումնասիրվում է եվրոպական կանոնակարգողի կողմից։

Все страны Евросоюза будут принимать туристов, которые вакцинированы от коронавируса препаратами, прошедшими сертификацию Европейского агентства лекарственных средств (EMA). Об этом заявила председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен в интервью газете The New York Times.
«Совершенно ясно одно: все 27 стран, входящие в ЕС, будут безусловно принимать всех, кто вакцинирован препаратами, одобренными Европейским агентством лекарственных средств», – сказала она.
Представитель ЕС добавила, что сроки возобновления путешествий пока еще зависят от эпидемиологической ситуации. Фон дер Ляйен не уточнила, какой будет политика Евросоюза в отношении тех путешественников, которые привиты другими вакцинами, пишет ТАСС.
Пока EMA одобрило для вакцинации от коронавируса четыре вакцины: американо-германского консорциума Pfizer и BioNTech, американской компании Moderna, британско-шведской AstraZeneca и американской компании Johnson & Johnson. Российская вакцина «Спутник V» находится в процессе изучения европейским регулятором.