Ապրիլի 25-ին ադրբեջանցի զինվորականները թույլ չեն տվել ուխտավորներին այցելել Դադիվանք։ Տեղեկությունը հաստատել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգի ղեկավար Տեր Վահրամ ավագ քահանա Մելիքյանը, տեղեկացնում է «Փաստինֆոն»։
Նրա փոխանցմամբ՝ ապրիլի 25-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի ներկայացուցիչների կողմից համավարակի պատրվակով արգելվել է Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի և մի խումբ ուխտավորների մուտքը Դադիվանք։ Նա հայտնել է, որ այդ օրը վանքում նախատեսված էր վանաբնակ միաբանի քահանայական ձեռնադրություն, որի մասին վաղօրոք ծանուցվել էր, և այն համաձայնեցվել էր ռուս խաղաղապահների հրամանատարության հետ։
«Այսպիսով, հակառակ կատարված նախնական անհրաժեշտ բոլոր տնօրինումների, հնարավոր չեղավ մոտենալ վանքին։ Ավելին՝ արտոնություն ստացած ուխտավորների 25 հոգանոց խմբի թվաքանակն իջեցվել էր տասի։ Իսկ արգելքից հետո չի արտոնվել անգամ փոխանցել միաբանների համար պարբերաբար մատակարարվող սնունդը։
Ակնհայտ է, որ այսպիսով ադրբեջանական կողմը ձգտել է ձախողել քահանայական ձեռնադրությունը, որը նույն օրը երեկոյան կազմակերպվել է Գանձասարի վանքում»,- հայտնել է Տեր Վահրամը՝ ընդգծելով, որ դատապարտելի է Ադրբեջանի այս մերժելի կեծցվածքը, որով արհեստական արգելքներ են ստեղծվում հայկական պատմական վանքի ու դրա միաբանության հոգևոր առաքելության համար և խախտվում է վերջինիս կենսագործունեության շուրջ Ռուսաստանի իշխանությունների միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Նրա դիտարկմամբ՝ Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունը մարդու իրավունքների կոպիտ խախտում է և հերթական արտահայտությունն է հայատյացության, հայկական սրբավայրերի և հայ ժողովրդի հոգևոր կյանքի նկատմամբ ոտնձգության։
Նոյեմբերի 10-ի պատերազմի դադարեցման հայտարարությունից հետո հայկական կողմն Արցախում զիջումների է գնացել։ Դրա ադյունքում պատմամշակությային հարյուրավոր կոթողներ են մնացել ադրբեջանի վերահսկողության տակ, ինչպես օրինակ՝ Դադիվանքը, Շուշիի Սբ Ղազանչեցոցը, Տիգրանակերտը։

25 апреля азербайджанские военные не позволили паломникам и посетить монастырь Дадиванк в Карвачарском районе Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), перешедшем под контроль Азербайджана. Об этом сообщил глава пресс-канцелярии Святого Первопрестольного Эчмиадзина иерей Ваграм Меликян, передает «ФактИнфо».
По его словам, 25 апреля представители вооруженных сил Азербайджана под предлогом эпидемии запретили предстоятелю Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви епископу Вртанесу Абрамяну и группе паломников въехать на территорию Дадиванка. Он отметил, что в этот день в Дадиванке было запланировано таинство рукоположения в священники монаха, проживающего в монастыре, о чем заблаговременно уведомили, и оно было согласовано с командованием российских миротворцев.
«Таким образом, вопреки всем заранее отданным предварительным необходимым распоряжениям, им не удалось приблизиться к монастырю. Более того, число паломников, получивших разрешение, сократили от 25 до 10. Даже запретили передачу продовольствия, регулярно поставляемого для монахов. Очевидно, что таким образом азербайджанская сторона стремилась сорвать церемонию рукоположения в священники, которая в тот же день вечером была организована в монастыре Гандзасар», – сообщил Меликян.
Он подчеркнул, что неприемлемое поведение Азербайджана заслуживает осуждения. «Они чинят искусственные препятствия для духовной миссии армянского исторического монастыря и его конгрегации, нарушаются договоренности, достигнутые при посредничестве властей России вокруг его жизнедеятельности», – сказал он.
По словам Меликяна, проводимая Азербайджаном политика является грубым нарушением прав человека и очередным проявлением армянофобии, посягательством на армянские святыни и на духовную жизнь армянского народа.