ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Մոսկվայում հանդիպել է «Ռոսկոսմոս» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Ռոգոզինին: Կողմերը պայմանավորվել են ստեղծել աշխատանքային խումբ՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև տիեզերական գործունեության ոլորտում ուղղությունները հստակեցնելու և անելիքները որոշակիացնելու նպատակով:
Գրիգորյանն ընդգծել է, որ Ռուսաստանն առաջատար դիրքեր է գրավում տիեզերագնացության ոլորտի մի շարք ուղղություններում և այս առումով կարևորել է հայ-ռուսական գործակցությունը՝ շեշտելով, որ Հայաստանում տիեզերական գործունեության ոլորտի զարգացման համատեքստում առաջնային կարևորություն են տալիս ՌԴ հետ փոխշահավետ գործակցությանը:
Գրիգորյանը կարևորել է այն հանգամանքը, որ Հայաստանում ընդունվել է «Տիեզերական գործունեության մասին» օրենք, որի արդյունքում ընկերությունները, որոնք Հայաստանում կզբաղվեն տիեզերական գործունեությամբ, կստանան մի շարք հարկային արտոնություններ:
Ռոգոզինն իր կողմից բարձր է գնահատել հայ-ռուսական գործակցությունը տիեզերական մոնիթորինգի ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների մասով: Առաջարկվել է ընդլայնել Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև փոխգործակցությունը տիեզերական տեխնոլոգիաների նախագծման և մշակման շրջանակում:
Ռոգոզինը հրավիրել է հայկական կողմին հունիսի 14-18 Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք Տիեզերական տարածության հետազոտում (Global Space Exploration Conference – GLEX-2021) խորագիրը կրող միջազգային համաժողովին: Նա ընդգծել է, որ նման հարթակներում Հայաստանի ներկայացվածությունը հնարավորություն կտա ձեռք բերել համագործակցության նոր պայմանավորվածություններ այս ոլորտում:
Կողմերը պայմանավորվել են ամառվա ընթացքում Դմիտրի Ռոգոզինի Հայաստան այցի ընթացքում ամփոփել աշխատանքային խմբի գործունեության արդյունքները:

Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan and General Director of Roscosmos Dmitry Rogozin agreed on Tuesday, April 26 to create a working group for joint activity in the space industry, the press service of the Security Council reported.
"In the context of the development of space activity, mutually beneficial cooperation with Russia is a given priority," the Security Council said in a statement.
"Weighing in on the prospects of development of space activity in Armenia, Armen Grigoryan noted the fact that the country has adopted a law on space activity, thanks to which companies operating in this area will receive a number of tax benefits."
Rogozin said he highly values the Armenian-Russian cooperation in the field of space monitoring. He proposed to expand cooperation in the design and development of space technologies.
A number of agreements in the space industry have been signed between Russia and Armenia over the years. In particular, within the development of an intergovernmental agreement on cooperation in the field of exploration and use of outer space for peaceful purposes, the Russian Space Systems Holding (RSS, part of Roskosmos) and Armenia's Geokosmos CJSC signed an agreement on cooperation in the development of remote sensing technologies.