ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Մոսկվայում հանդիպել է «Ռոսկոսմոս» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Ռոգոզինին: Կողմերը պայմանավորվել են ստեղծել աշխատանքային խումբ՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև տիեզերական գործունեության ոլորտում ուղղությունները հստակեցնելու և անելիքները որոշակիացնելու նպատակով:
Գրիգորյանն ընդգծել է, որ Ռուսաստանն առաջատար դիրքեր է գրավում տիեզերագնացության ոլորտի մի շարք ուղղություններում և այս առումով կարևորել է հայ-ռուսական գործակցությունը՝ շեշտելով, որ Հայաստանում տիեզերական գործունեության ոլորտի զարգացման համատեքստում առաջնային կարևորություն են տալիս ՌԴ հետ փոխշահավետ գործակցությանը:
Գրիգորյանը կարևորել է այն հանգամանքը, որ Հայաստանում ընդունվել է «Տիեզերական գործունեության մասին» օրենք, որի արդյունքում ընկերությունները, որոնք Հայաստանում կզբաղվեն տիեզերական գործունեությամբ, կստանան մի շարք հարկային արտոնություններ:
Ռոգոզինն իր կողմից բարձր է գնահատել հայ-ռուսական գործակցությունը տիեզերական մոնիթորինգի ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների մասով: Առաջարկվել է ընդլայնել Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև փոխգործակցությունը տիեզերական տեխնոլոգիաների նախագծման և մշակման շրջանակում:
Ռոգոզինը հրավիրել է հայկական կողմին հունիսի 14-18 Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք Տիեզերական տարածության հետազոտում (Global Space Exploration Conference – GLEX-2021) խորագիրը կրող միջազգային համաժողովին: Նա ընդգծել է, որ նման հարթակներում Հայաստանի ներկայացվածությունը հնարավորություն կտա ձեռք բերել համագործակցության նոր պայմանավորվածություններ այս ոլորտում:
Կողմերը պայմանավորվել են ամառվա ընթացքում Դմիտրի Ռոգոզինի Հայաստան այցի ընթացքում ամփոփել աշխատանքային խմբի գործունեության արդյունքները:

Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян и гендиректор Роскосмоса Дмитрий Рогозин договорились о создании рабочей группы для уточнения направлений совместной деятельности в космической отрасли. Об этом сообщает пресс-служба Совбеза РА.
«В контексте развития космической деятельности взаимовыгодному сотрудничеству с Россией дается приоритет. Говоря о перспективах развития космической деятельности в Армении, Армен Григорян отметил тот факт, что в стране принят закон о космической деятельности, благодаря которому компании, работающие в этой сфере, получат ряд налоговых льгот. В ходе встречи достигнута договоренность о создании рабочей группы для уточнения направлений космической деятельности Армении и России и определения дальнейших действий», – говорится в сообщении.
Рогозин высоко оценил армяно-российское сотрудничество в области космического мониторинга. Он предложил расширить взаимодействие в рамках проектирования и развития космических технологий.
Между Россией и Арменией подписан ряд соглашений в космической отрасли. В частности, в рамках развития межправительственного соглашения о сотрудничестве в области исследования и использования космического пространства в мирных целях холдинг «Российские космические системы» (РКС, входит в Роскосмос) и ведущая компания Армении в области использования результатов космической деятельности ЗАО «Геокосмос» заключили соглашение о сотрудничестве в области развития технологий дистанционного зондирования Земли.
Армения участвует во многих проектах, связанных с космосом. Среди них исследовательские проекты космической астрономии Бюраканской астрофизической обсерватории (БАО), Института космической астрономии Гарни. Страна также является членом международных организаций, связанных с космической деятельностью, и организовывает международные встречи, образовательные и другие мероприятия.