Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն շուտով կներկայացնի ոչ բարեկամ երկրների ցանկը։ Այդ մասին հայտարարել է ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«ՌԴ կառավարությանը հանձնարարվել է կազմել այդ ցուցակը, առկա են չափանիշները, որոնցով մենք առաջնորդվում ենք այդ աշխատանքում։ Կարծում եմ՝ երկար չենք սպասի»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր էր ստորագրել, ըստ որի ՌԴ հանդեպ ոչ բարեկամական գործողություններ կատարող երկրների դեսպաններին և հյուպատոսություններին արգելվեց աշխատանքի ընդունել մարդկանց, որոնք գտնվում են ՌԴ տարածքում, իսկ արդեն կնքված աշխատանքային պայմանագրերը հանձնարարվել է խզել։
ՌԴ կառավարությանը նաև հանձնարարվել է կազմել ֆիզիկական անձանց ցուցակը, որոնց թույլատրվում է գտնվել ՌԴ-ում և որոնց հետ կարելի է պայմանագրեր կնքել։ Հրամանագիրն ուժի մեջ է մտել ստորագրման պահից։
Ապրիլի 15-ին ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել ՌԴ դեմ։ Ըստ դրանց՝ նախատեսվում է արգելել ԱՄՆ ֆինանսական ինստիտուտներին մասնակցել ՌԴ ֆիննախի և ԿԲ-ի առաջնային պարտատոմսերի տեղաբաշխմանը։ Դրանից հետո որոշվեց արտաքսել 10 ռուս դիվանագետի, որից հետո արտաքսվեց 18 անձ։

28 Апрель 2021 - 07:02 AMT
МИД России скоро составит список недружественных стран. Об этом заявил глава министерства Сергей Лавров в интервью РИА Новости.
«У правительства есть конкретные поручения, понятны критерии, которыми мы руководствуемся в этой работе. Так что, думаю, ждать осталось недолго», – сказал Лавров.
Ранее президент России Владимир Путин подписал указ, в соответствии с которым посольствам и консульствам стран, совершающих недружественные действия в отношении России, запретили принимать на работу людей, находящихся на российской территории, а уже заключенные трудовые договоры предписано разорвать.
Правительству России предписано составить перечень недружественных государств, определить число физлиц, которым разрешено находиться в России и с которыми можно заключать договоры, и обеспечить контроль соблюдения трудовых прав увольняемых из иностранных посольств и консульств россиян. Указ вступил в силу с момента подписания.
15 апреля США ввели санкции в отношении России. Они предусматривают запрет американским финансовым институтам участвовать в первичных размещениях облигаций Минфина России и ЦБ. США также объявили о высылке десяти российских дипломатов. После этого решение выслать 18 сотрудников российской дипломатической миссии приняла Чехия. В ответ МИД России объявил о высылке 20 чешских дипломатов. После этого Чехия потребовала отъезда 63 сотрудников российского посольства.